Rozrywka dla psiej głowy - Pięć pomysłów na brainwork

Na temat

Kilka powtórzeń gry logicznej spowoduje u naszego pupila zdrowe zmęczenie i relaksację. Trenujmy z nim parę razy w miesiącu, a sami zobaczymy zaskakujące rezultaty. I od dziś zacznijmy już zbierać kubeczki po jogurtach!

Brainwork, czyli – tłumacząc dosłownie z angielskiego – praca mózgiem, to doskonała forma aktywności, która usprawnia pracę umysłową naszego czworonoga. 

Ważne

BHP przy brainworku: w przypadku gdy pies zaczyna zjadać elementy zabawki należy szybko odciągnąć jego uwagę smakołykami i usunąć elementy, które pies miał już w buzi. Po chwili przerwy można spróbować zabawę jeszcze raz, nie chowając przysmaków zbyt głęboko i chowając części zabawki zaraz po wyjedzeniu smakołyków przez psa. Jeśli problem będzie się powtarzał, należy zrezygnować z tej zabawy. Dobrze przed zabawą wykonać trening z psem: rozrzucić na ziemi skrawki papierów oraz tkanin i rozsypać między nimi ulubione psie przysmaki. 

POLECAMY

Zawsze zawiera w sobie elementy zabawy węchowej oraz intelektualnej, pies bowiem ma nie tylko wywąchać przysmak, ale także znaleźć sposób, żeby się do niego dostać. W sklepach zoologicznych można znaleźć sporo gier, w których pies musi przesuwać lub wyciągać jakieś elementy, aby spałaszować ukryte przysmaki. Można także samemu zorganizować swojemu pupilowi satysfakcjonującą sesję brainworku bez konieczności kupowania specjalnych akcesoriów. Oto pięć łatwych sposobów na zabawy umysłowe dla psów. 

  1. Roladki – rulon z grubego materiału z ukrytymi w środku smaczkami, ściśnięty papierową obręczą. Najlepiej sprawdza się kartonowa rolka po papierze toaletowym lub po ręcznikach papierowych, ale obręcz można także wykonać samodzielnie z papieru czy kartonu. W tej zabawie pies musi pozbyć się obręczy, żeby dostać się do pachnących przysmaków. Użyje do tego najpewniej pyszczka albo łapek, lub obu naraz. W tej zabawie nie ma złej metody, żeby dostać się do ulubionych kęsków, więc nasz pupil może nawet rozerwać obręcz na strzępy. Nie wolno psa strofować ani narzucać mu sposobu rozwiązywania zagadki.
  2. Hydraulik – jak sama nazwa wskazuje, w tej zabawie nasz psiak musi stać się na chwilę hydraulikiem i udrożnić zatkaną rurę. Jakie jednak pyszności wysypią się z niej! Potrzebna będzie papierowa tulejka po folii spożywczej i dwa kawałki jakiejś tkaniny (mogą to być np. stare T-shirty). Do „rury” wsypujemy chrupki i zatykamy jej oba otwory. Gdy pies ją trąca, smakołyki grzechoczą zachęcająco. W tej zabawie pies prędzej czy później zrozumie, że samą siłą nic nie uzyska i zacznie szukać sposobu, aby pozbyć się szmacianych korków.
  3. Butelka – bardzo atrakcyjna zabawa dla psa, ale nie tylko! Ludzie także uwielbiają na nią patrzeć! Aby zafundować frajdę sobie i swojemu czworonogowi, należy pustą plastikową butelkę przedziurawić na wylot mniej więcej w połowie jej wysokości i wsunąć w otwory drążek (np. kij od miotły). Teraz do butelki nasypmy od góry smakołyki, zaś drążek umocujmy z obu stron tak, aby butelka znalazła się mniej więcej na wysokości głowy psa i pozwalała się obracać. Zwierzę musi znaleźć sposób na obrócenie butelki i wysypanie z niej smakołyków. Im niżej wycięte są otwory w butelce, tym łatwiejsze zadanie dla psa. I na odwrót: im bliżej ustnika drążek przechodzi przez butelkę, tym trudniej ją rozkołysać.
  4. ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy