Uwaga na kleszcze! - Jak uchronić przed nimi nasze psy?

Recepta na zdrowie

Ochrona psa przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze to od dawna obowiązkowy element profilaktyki przeciw ektopasożytom. Wybór preparatów dostępnych na rynku jest bardzo szeroki, a co ważne, można je kupić bez przepisu lekarza i łatwo zaaplikować pupilowi. To jednak nie zawsze wystarczy. W jakich przypadkach warto skonsultować wybór preparatu z lekarzem weterynarii? Na co zwrócić uwagę podczas aplikacji? Kiedy preparat przeciwkleszczowy może okazać się nieskuteczny?

Na świecie jest około 900 gatunków kleszczy, w Europie bytuje 70 gatunków, z czego tylko 19 występuje w Polsce. Ta liczba wystarczy jednak, aby stanowiły one realne zagrożenie dla ludzi i zwierząt, bo mogą stanowić źródło zarażenia niebezpiecznymi chorobami. Według szacunków, odsetek zakażonych kleszczy mieści się w przedziale 25–35% (bakteriami Borrelia 20–25%). Trudno o kompleksowe i aktualne obserwacje dotyczące liczebności kleszczy w konkretnych obszarach Polski, ale na podstawie wiarygodnych źródeł można oszacować, że największe zagrożenie występuje w województwach mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. 

Kleszcze groźne dla psów

Najczęściej spotykany jest kleszcz pospolity, inaczej zwany pastwiskowym (Ixodes ricinus), ale żyją także inne: kleszcz łąkowy, kleszcz psi, kleszcz jeżowy i obrzeżek gołębień (rzadziej spotykany kleszcz z rodzaju miękkich). Trzy gatunki kleszczy, które występują w naszym kraju, mogą przenosić choroby niebezpieczne dla psów. Wspomniany kl...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy