Zaburzenia zdrowia niefizycznego u psa – ważny problem czy wymysł?

Na temat

„Zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby czy kalectwa, ale także stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia)”. Tak Światowa Organizacja Zdrowia opisuje zdrowie, którego istotą nie jest tylko fizyczność, lecz również równowaga psychiczna i zdrowe relacje społeczne.

Wiadomo, że zdrowie to nie tylko ciało, ale także dusza, wciąż przecież aktualne jest słynne powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch”, choć i bez zdrowego ducha ciało nie będzie odpowiednio funkcjonować, o czym już od dawna wiemy. Definicje te dotyczą oczywiście ludzi, ale czy nie sprawdzą się u naszych psów, czy zdrowie naszych czworonogów musi być rozpatrywane jedynie w związku z diagnozą choroby somatycznej i doboru odpowiedniego leczenia weterynaryjnego?

Psychika człowieka – a psa?

Wciąż nie milkną głosy, że obecność psa lub kota w domu człowieka znacznie poprawia komfort życia, podnosi odporność na stres, wspomaga powrót do równowagi psychicznej po trudnych chwilach. Czerpanie dobrodziejstw płynących z kontaktu człowieka z psem w ostatnich latach jest bardzo popularną praktyką wykorzystywaną w różnych terapiach wspomagających zdrowie ludzi. Właśnie dzięki wieloletnim studiom wiemy, że przewlekły stres, na który narażeni są ludzie, może powodować zaburzenia zdrowia psychicznego oraz społecznego, co będzie mia...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy