Barometr emocji - Psia mowa na uspokojenie

Psychologia zwierząt

Psy mają swój wyjątkowy język – głos i mowę ciała. Bez względu na rasę czy wiek wszystkie rozmawiają w ten sam sposób ze sobą i z ludźmi, przekazują nam swoje emocje. Ale czy rozumiemy ten język? Czy wiemy, kiedy pies sygnalizuje: „Nie ruszaj mnie”, albo kiedy prosi: „Pomóż mi”?

Najważniejsza kwestia – dlaczego warto znać psi język? Przede wszystkim po to, aby wiedzieć, czego pies od nas potrzebuje. Będziemy w stanie rozróżniać jego emocje czy dostrzegać momenty, w których sytuacja staje się dla niego niekomfortowa. Ponadto pokażemy psu, że może na nas liczyć nawet w trudnych momentach, a wtedy uspokoi się i pozwoli nam przejąć kontrolę nad sytuacją. Znajomość psiego języka pozwala na ograniczenie konfliktów, zmniejszenie stresu w psim życiu, a także sprawia, że wspólna codzienność staje się przyjemniejsza. Takie porozumienie wzmacnia więzi i pogłębia wzajemne zaufanie. I pokazuje psu, że jednak warto „rozmawiać” z opiekunem. 

Wyobraźmy sobie sytuację, w której usilnie próbujemy wytłumaczyć coś obcej osobie, która nie zna naszego języka. Staramy się jej przekazać ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa, komfortu czy życia codziennego. Dwoimy się i troimy, machamy rękami, pokazujemy, mówimy, a nawet skaczemy. Niestety, spotykamy się z c...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy