Dział: Psychologia zwierząt

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Lęk przed człowiekiem - Jak go oswoić

Twój pies nie ma problemu z innymi zwierzętami, a boi się ludzi? Przerażają go większe skupiska ludzi i zwierząt? Osoby, których nie zna? A może problem objawia się tylko po zmroku? Dlaczego psy boją się ludzi? Jak można ten lęk oswoić?

Czytaj więcej

Płeć a charakter

Dla wielu opiekunów psów ogromne znaczenie ma płeć. Jedni wolą suczki, inni są zwolennikami psów. Czasami płeć staje się jedynym kryterium wyboru szczeniaka. Zawsze jednak powinna obowiązywać prosta zasada: kierujmy się swoimi możliwościami, a nie wyłącznie preferencjami.

Czytaj więcej

Psie emocje – zagadka godna Sherlocka Holmesa Nauka na tropie mechanizmów psich zachowań

Reakcje psa na otaczający świat, również na własne wewnętrzne odczucia, są nieraz zagadką godną samego Sherlocka Holmesa. Behawiorysta często więc wciela się w detektywa, który po nitce do kłębka dociera do zakamarków psiego umysłu.

Czytaj więcej

Psy autystyczne - Czy to możliwe?

Czasem spotykamy psy zupełnie odmienne od innych. Nie interesuje ich otoczenie, nietypowo reagują na nowe doświadczenia. Widać niechęć do kontaktów z ludźmi i innymi psami, pojawiają się nagłe wybuchy agresji czy natrętne powtarzanie czynności. Czy to możliwe, by takie psy mieściły się w spektrum autyzmu?

Czytaj więcej

Trudne godziny samotności

Pod nieobecność opiekuna pies może przejawiać wiele aktywności wynikających ze złości, z agresji, frustracji, nudy lub lęku separacyjnego. Kiedy zachowanie psa przestaje być normą, a zaczyna być zagrożeniem? Jak zdiagnozować jego przyczynę?

Czytaj więcej

Psy zawsze są „tu i teraz”. Mindfulness dla czworonoga

Czy zastanawialiście się kiedyś, co siedzi w psich głowach? Czy psy także – tak jak ludzie – analizują życie, sytuacje, czas? A jeśli tak, to w jaki sposób to robią?

Czytaj więcej

Jak śpiewem wyciszyć swojego psa

Jeśli jesteście dziś w nastroju na wskazówki z kategorii „nietypowe i z przymrużeniem oka”, doskonale trafiliście! Przed Wami prawdopodobnie jedno z najbardziej zaskakujących zaleceń, jakie można otrzymać w związku ze sposobami na wyciszenie swojego psa, którym jest… śpiewanie mu. Już na początku pragnę zaznaczyć, żebyście śmiało czytali dalej, nawet jeśli posiadacie na swój temat przekonanie, że kompletnie śpiewać nie potraficie, nie to bowiem będzie najistotniejsze w tym, by sposób ten odniósł skutek.

Czytaj więcej

Nakręcony pupil. Psie ADHD

Jeżeli nasz pies jest nadmiernie pobudliwy, postarajmy się uporządkować mu dzień i środowisko, zaspokoić potrzeby i wyeliminować lub przynajmniej ograniczać sytuacje, w których najbardziej się pobudza. Nie bójmy się także skorzystać z pomocy specjalisty.

Czytaj więcej

Nie dziś, kochanie

Czy się zdarza, że jednego dnia Twój pies – miły i przyjacielski, chcący się przytulać – drugiego dnia zupełnie nie ma ochoty na kontakt i zabawę? Zauważasz u niego zmiany nastroju, ale nie wiesz, z czego mogą one wynikać.

Czytaj więcej

Choroby psychiczne psów

Z chorobami psychicznymi zmagają się nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. Każde odstępstwo od normy w zachowaniu powinniśmy jak najwcześniej skonsultować z lekarzem. Zaniedbania mogą bowiem doprowadzić do sytuacji, w której chory pies stanie się zagrożeniem dla siebie i dla swoich opiekunów.

Czytaj więcej

Pies to nie prezent

Boże Narodzenie to nie najlepszy okres dla psów. Zwłaszcza tych podarowanych jako gwiazdkowe prezenty. Żywy upominek to pomysł nieprzemyślany i przede wszystkim nieodpowiedzialny. Setki, a nawet tysiące psów cierpią co roku z powodu ludzkich zachcianek i bezmyślności.

Czytaj więcej

Ucisk, który leczy

Główna zasada medycyny holistycznej głosi, że to, co najbardziej widoczne, i to, co najgłośniej krzyczy, nie jest tym, czym będziemy się zajmować – przyczyna bowiem tkwi gdzie indziej.

Czytaj więcej