Dział: Psychologia zwierząt

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Codzienna pielęgnacja kota – porady i triki dla każdego właściciela

Wszyscy właściciele czworonożnych przyjaciół chcą, żeby ich pupile były zdrowe i puszyste jak najdłużej. Właściwa pielęgnacja nie tylko wpływa na wygląd kota, ale przede wszystkim na jego zdrowie fizyczne i psychiczne. W poniższym artykule poznasz porady i triki, które pomogą Ci w codziennej opiece nad ukochanym kotem.

Czytaj więcej

Behawior pokarmowy u wybranych gatunków psowatych

U psowatych, choć są względnymi mięsożercami, czyli zwierzętami, których kompetencje żywieniowe nie ograniczają się wyłącznie do pokarmu mięsnego, lecz ten stanowi znaczącą pozycję w ich diecie, wrodzony silny instynkt zdobywania i gonienia ofiary daje możliwość przetrwania i istnienia w ekosystemie.

Czytaj więcej

Kochając posłuszeństwo aż do bólu. Część 4

Rozmowa o akcji #przemoctoniepomoc z Beatą Leszczyńską, Prezesem Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE

Czytaj więcej

Psi stres. Jak go poznać, jak mu zapobiegać i co robić, żeby złagodzić jego skutki?

Opiekując się naszymi czworonożnymi przyjaciółmi, dokładamy wszelkich starań, aby żyło im się jak najlepiej i jak najdłużej w zdrowiu i zadowoleniu. Dbamy o odpowiednie żywienie, zapewniamy opiekę weterynaryjną, różnorodne aktywności i ćwiczenia. Niestety, psy żyjące wśród ludzi, zwłaszcza w środowisku miejskim, często mimo najlepszej opieki wciąż są narażone na poważne zagrożenie, jakim bywa stres.

Czytaj więcej

Psia radość. Czy psy potrafią się uśmiechać lub śmiać?

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż stwierdzenie, że pies jest radosny. Opiekunowie psów bez wahania oceniają, czy ich pies się cieszy, wielu z nich zauważa u swoich psów ekspresję, którą nazywają uśmiechem. Czy takie interpretacje psich zachowań są słuszne? Może to jednak przypadek antropomorfizacji i przekładania na psy własnych emocji? Jak psy okazują radość? Czy potrafią się uśmiechać lub śmiać?

Czytaj więcej

Psi sportowiec – czy każdy może nim zostać?

Psie sporty są różnorodne i obejmują wiele dyscyplin. Zapewniają psom i ich opiekunom aktywność fizyczną, zabawę oraz możliwość współpracy. Czy jednak każdy pies może być sportowcem? Zobaczcie, na co należy zwracać uwagę oraz jakie mamy możliwości.

Czytaj więcej

Przewrażliwiony opiekun, nadwrażliwy pies – kiedy miłość staje się toksyczna?

Dzisiaj poruszymy delikatny temat, który dotyczy nie tylko nas, ale także naszych wiernych przyjaciół – psów. Czy kiedykolwiek zauważyliście u siebie lub znajomych moment, w którym opiekun staje się nad wyraz przewrażliwiony na punkcie swojego psa? Niestety, miłość może mieć swoje toksyczne oblicze, nawet w relacji człowieka z psem.

Czytaj więcej

Wyjący z miłości. Co robić, gdy samiec przejawia zachowania niepożądane w związku z wyczuciem suk w cieczce?

Węszy, znaczy, ciągnie na smyczy, nie reaguje na polecenia, robi się nerwowy. Od mniej więcej 8. miesiąca życia dosłownie rozłącza się z rozumem na następne kilka miesięcy. Często w kolejnych okresach cieczkowych sytuacja się powtarza. Pewnie większość opiekunów psich samców doskonale wie, o czym mówię.

Czytaj więcej

Oksytocyna – cenny hormon miłości i więzi emocjonalnych

Uczucia, chemia, emocje to tematy, które są powszechnie uznawane za ważne w odniesieniu do ludzi. Sporo mówi się o tym, że w organizmach osób zakochanych aż buzuje od chemii – choć to bardzo kolokwialne stwierdzenie, ma w sobie ziarno prawdy. W naszym ciele toczy się bowiem nieustannie gra różnych substancji chemicznych, hormonów, neuroprzekaźników. Informacje te są w odniesieniu do nas, ludzi, oczywiste, jednak nie zawsze tak samo oczywiste jest dla nas, że podobne reakcje zachodzą w organizmach innych gatunków.

Czytaj więcej

Pies to nie pluszak

Kontakt z psami możemy nawiązywać na wiele sposobów: obserwować je, robić im zdjęcia, podawać smakołyki (oczywiście za zgodą opiekunów). Wcale nie musimy ich od razu dotykać.
 

Czytaj więcej

Depresja pupila

Psy chorują na depresję. Trudno ją zdiagnozować, ale to możliwe. Istnieje wiele sposobów na to, aby pomóc naszym cierpiącym czworonożnym przyjaciołom.

Czytaj więcej