Dział: Psychologia zwierząt

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Psy przy owcach i nie tylko

O psach pasterskich rozmawiamy z inżynierem Romanem Cieślarem, znanym hodowcą owiec i owczarków podhalańskich z Bystrzycy (Zaolzie, Republika Czeska) – współautorem książki Złap oddech na pastwisku.
 

Czytaj więcej

Społeczne uczenie się

Zarówno pies, jak i człowiek to istoty stadne. Grupa jest dla nas wsparciem, wzorem do naśladowania, daje poczucie bezpieczeństwa. Jak wykorzystać grupę społeczną w pracy z czworonogiem? 
I dlaczego jest ona istotna również dla opiekuna?

Czytaj więcej

Zacznij od siebie. Czym są dobre rezultaty terapii psa?

Zapisujemy nasze psy na zajęcia z behawiorystą i oczekujemy „dobrych rezultatów”. Co to jednak znaczy? Kiedy tak naprawdę możemy mówić o „dobrych rezultatach” terapii? I dla kogo mają one być dobre: dla nas czy dla naszych czworonożnych podopiecznych?

Czytaj więcej

Psi nastolatek

Okres dojrzewania i wkraczania dziecka w dorosłość obfituje w różne emocje, trudności i wyzwania, z którymi musi się zmierzyć. Jego ciało ulega zmianom, hormony szaleją, rośnie poczucie własnej odrębności i skłonność do buntu. A jak wygląda dojrzewanie psiego nastolatka?

Czytaj więcej

Najszczersze łzy na świecie

Psy potrafią okazywać swoje emocje na wiele różnych sposobów. Radośnie skaczą na widok opiekunów, podkulają ogon ze strachu, szczekają z podekscytowania. Ale jak radzą sobie z naprawdę silnymi emocjami? Czy na przykład potrafią płakać?

Czytaj więcej

Na sportowym haju. O psich uzależnieniach

Sporty kynologiczne – jak sama nazwa wskazuje – są dla psa, nie dla człowieka. Jeśli człowiek tak bardzo potrzebuje sportowej rywalizacji, to sam może zapisać się na wybrany sport, a psu dać wtedy czas na regenerację przed kolejnym spacerem lub prawidłowo skonstruowanym treningiem.

Czytaj więcej

Czy zachowanie psa jest zapisane w genach?

Rozmawiamy z prof. dr. hab., dr. h.c. Markiem Świtońskim, prowadzącym m.in. liczne badania dotyczące genetyki psów. Profesor Marek Świtoński jest członkiem rzeczywistym PAN, na co dzień pracuje w Katedrze Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Czytaj więcej

Polowanie na cienie. O zaburzeniach kompulsywnych

Niemal wszystko, co pies robi, ma zaspokajać jego potrzeby – biologiczne, psychiczne i społeczne – a tym samym zapewniać mu komfort. Co jednak w sytuacji, gdy jakieś jego zachowanie staje się nieadekwatne do okoliczności, zbyt intensywne lub wręcz kompulsywne?

Czytaj więcej