Dział: Psychologia zwierząt

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Pies jako element - Osobowość według tradycyjnej medycyny chińskiej

Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal, a może… Woda? Jakim elementem jest Twój pies? Poznajmy fascynujący świat tradycyjnej medycyny chińskiej, który może pomóc lepiej zrozumieć nasze psy i ich potrzeby.

Czytaj więcej

Dobroczynny wpływ spacerów - Rola psa we wspomaganiu rozwoju ruchowego

Uczciwe zaangażowanie w spacer z psem wszystkim wychodzi na dobre. Wspólna wędrówka w nowe, ciekawe miejsca oraz urozmaicanie środowiska, w którym przebywamy, uszczęśliwiają nas i naszego czworonoga, czynią lepszym jego świat i pogłębiają łączącą z nami więź.

Czytaj więcej

Psie marzenia

Kiedy pies jest szczęśliwy? Gdy ma kosz pełen zabawek, największą kość z wystawy czy może człowieka obok siebie? A może sprawia mu radość zupełnie co innego? O czym marzą psy?

Czytaj więcej

Barometr emocji - Psia mowa na uspokojenie

Psy mają swój wyjątkowy język – głos i mowę ciała. Bez względu na rasę czy wiek wszystkie rozmawiają w ten sam sposób ze sobą i z ludźmi, przekazują nam swoje emocje. Ale czy rozumiemy ten język? Czy wiemy, kiedy pies sygnalizuje: „Nie ruszaj mnie”, albo kiedy prosi: „Pomóż mi”?

Czytaj więcej

Otello na smyczy - O psiej zazdrości

Zrozumienie psa jest kluczowym elementem wspólnego życia ze zwierzęciem. Poznając jego język, wysyłane sygnały i emocje, staniemy się świadomymi opiekunami. Dzięki temu unikniemy zazdrości i związanych z nią problemów.

Czytaj więcej

Terapeuta na czterech łapach

Który z psich opiekunów nie czuje przyjemności, gdy zatapia dłoń w miękkiej, ciepłej sierści? Który z nich nie odpręża się i nie doznaje ukojenia, trącany zimnym nosem i obdarzany czułym, pełnym oddania spojrzeniem?

Czytaj więcej

Zapachy, które leczą - Aromaterapia metodą na wyciszenie

Aromaterapia to już nie tylko moda. Traktowana jest coraz poważniej jako godna zaufania forma leczenia różnych zaburzeń. I co ważne – okazuje się skuteczna w wypadku nie tylko ludzi, ale także psów.

Czytaj więcej

Pies to nie lek na całe zło. O elastyczności emocjonalnej

Uwikłani w gorączkową codzienność, idealizujemy psa jako cudowny lek na stres i wszystkie inne bolączki. Jakbyśmy zapominali, że to przede wszystkim my mamy zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i zaspokoić jego podstawowe potrzeby. Ale gdy to zrobimy, otrzymamy w zamian bezwarunkową miłość i bezgraniczne oddanie.

Czytaj więcej

Nagrodę wręczę sobie sam

Słyszeliście kiedyś o samonagradzającym zachowaniu u psów? Mamy z nim do czynienia wtedy, gdy pies bez udziału opiekuna osiąga korzyści z różnych czynności. Najprościej rzecz ujmując – sam siebie nagradza. Czy powinniśmy dopuszczać do takich sytuacji? A jeżeli nie, to co możemy zrobić?

Czytaj więcej

Less stress. Jak zadbać o psa lękowego, by przestał się bać?

Psy nie mają łatwo. Cały czas muszą adaptować się do zmiennych warunków w ich najbliższym otoczeniu. To my, ludzie, sami fundujemy im taki emocjonalny rollercoaster. Jak pomóc naszym pupilom?

Czytaj więcej

Czworonożni uchodźcy. Czy trauma wojenna dotyczy tylko ludzi?

Wojna w Ukrainie spowodowała, że wiele psów z dnia na dzień znalazło się na ulicy bez dostępu do jedzenia, wody czy dachu nad głową. Psy nie pojmują tego, co się dzieje, nie potrafią zrozumieć, dlaczego opiekunowie nagle zniknęli i pozostawili je bez żadnej opieki. Przeżywają stres i traumę tak samo jak my.

Czytaj więcej

O czym śnią nasze psy?

Wasze psy w czasie snu biegają, szczekają, piszczą lub warczą? To znak, że coś im się śni. Psy śpią i śnią, niemal tak samo jak ludzie.

Czytaj więcej