Cool down po treningu

Trening behawioralny

W efektywnym treningu psa najważniejsza jest odpowiednia równowaga między aktywnością i intensywnością ćwiczeń a czasem na odpoczynek i ochłonięcie. Jedną z metod uspokojenia psa jest cool down. Czym on jest i jak go dobrze przeprowadzić?

Zacznijmy od tego, czym jest trening dla psa. Czy można go porównywać z treningiem sportowca? Zgodnie z obowiązującą definicją trening to „proces polegający na poddawaniu organizmu stopniowo rosnącym obciążeniom, w wyniku czego następuje adaptacja i wzrost poziomu poszczególnych cech motorycznych. Pojęcie treningu obejmuje także naukę nawyków ruchowych związanych z daną dyscypliną sportu”.
Zgoła odmiennie określa się ten termin w kontekście psa. Pod hasłem „trening psa” znajdziemy: szkolenie, tresura, nauka. W świadomości opiekunów łączy się to z obecnością na placu szkoleniowym pod okiem instruktora, trenera, behawiorysty bądź samodzielnym ćwiczeniu w domu według konkretnego planu. Są jednak psie sporty wyczynowe angażujące zarówno umysł, jak i ciało.
Podobnie jak w wypadku treningu sportowca, także w przygotowaniu psa ważna jest rozgrzewka. Ma ona przygotować ciało do wysiłku. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że nie...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy