Dieta na długowieczność (część 2)

Poradnik dobrego żywienia

Nawet najwspanialsza dieta i suplementacja nie dają stuprocentowej gwarancji zachowania zdrowia przez całe życie psa. Dlatego trzeba dbać o regularne „psie przeglądy” u lekarza weterynarii – bez nich nie można stwierdzić, czy pies jest zdrowy i czy nie potrzebuje wsparcia.

Zawsze analizuję, jakie życie miały psy, które dożywają naprawdę długich lat. Jedna z moich najstarszych pacjentek, Sabinka (około dwudziestu lat), jest po prostu odporna na stres, lubi ludzi, psy, ruch na świeżym powietrzu. Ignoruje to, czego nie lubi. W ogóle u większości moich długowiecznych psich pacjentów poziom stresu w toku ich życia nigdy nie był specjalnie wysoki. Jeśli więc chcecie, aby Wasi pupile byli z Wami jak najdłużej, starajcie się ograniczać im stres oraz stwarzać jak najwięcej możliwości relaksu i odpoczynku. Pamiętajcie także, że psy odczuwają stres opiekunów i go współdzielą, warto więc zadbać o siebie. 
Oczywiście nie wolno zapominać o odpowiedniej diecie, dlatego poświęcę teraz uwagę włączaniu suplementów do żywienia psa. 

Suplementacja dodatkowa

Rolą suplementów (zwanych także dodatkami paszowymi) jest uzupełnienie diety o składniki, których w niej brakuje lub występują w zbyt małej ilości. Suplementy nie powinny jednak zastępować prawidłowo zbilansowanej diety, ponieważ to ona ma być podstawowym źródłem niezbędnych dla psa mikro- i makroelementów. Bez niej nie rozwinie on w pełni swojej mocy.

Przyjrzyjmy się więc kilku najważniejszym suplementom psiej diety.

Omega-3

Kwasy DHA i EPA są kluczowe na każdym etapie życia psa. Suplementacja DHA poprawia funkcjonowanie układu nerwowego psów w podeszłym wieku, pomaga chronić przed występowaniem zaburzeń poznawczych i behawioralnych. Łagodzi ból stawów. Nie można planować suplementacji i diety swojego psa bez zapewnienia odpowiedniej dawki kwasów omega-3. Ważne, aby były one pochodzenia zwierzęcego, ponieważ roślinne właściwie nic nie wniosą. Więcej na temat kwasów omega-3 znajdziecie w artykule na stronie 51.

Koenzym Q10

W diecie psich seniorów powinien być stale obecny koenzym Q10, czyli witaminopodobny antyoksydant, który podtrzymuje naturalną produkcję energii w mitochondriach komórek. Koenzym Q10 występuje w formie ubichinolu i ubichnonu. Czym się różnią? Ubichinol jest nieutlenioną postacią koenzymu Q10, łatwo przyswajalną przez organizm. Z kolei ubichinon jest formą utlenioną. To silny antyoksydant, zapewnia ochronę przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem wolnych rodników. Jest składnikiem odżywczym znajdującym się w każdej komórce organizmu i odgrywa istotną rolę w wytwarzaniu energii w komórkach. 

Wybór postaci koenzymu Q10 zależy od stanu zwierzęcia i od rezultatu, jaki chcemy osiągnąć. Z jego podawaniem nie powinno się czekać na rozwój choroby – można nim wspierać psa już w momencie, gdy zaczyna się starzeć. Psi organizm potrafi wytwarzać koenzym Q10, ale nie zawsze w ilościach wystarczających do prawidłowego funkcjonowania, dlatego warto go podawać, zwłaszcza gdy pojawią się choroby przewlekłe, przede wszystkim serca, nerek oraz wątroby. 

Kwercetyna

Kwercetyna to flawonoid polifenolowy, czyli substancja naturalnie występująca w owocach i warzywach (zielone warzywa liściaste, jabłka, jagody, pomidory). Kwercetyna jest silnym antyoksydantem, ma cenne właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, wpływa również korzystnie na układ sercowo-naczyniowy oraz na metabolizm. Ma także silne właściwości przeciwutleniające, chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi przez mykotoksyny, będzie zatem cennym dodatkiem do diety psów spożywających karmy komercyjne, szczególnie suche. Jest strażnikiem komórek nerwowych, chroniąc je przed degradacją. Ma naturalne właściwości antyhistaminowe. Wprowadzenie kwercetyny do psiego menu może wpłynąć korzystnie na komfort jego życia.

Glutation

Środowisko, w którym żyjemy, jest coraz mocniej zatrute. Wystarczy włączyć wiadomości albo zajrzeć do internetu, by zalała nas potężna fala informacji o degradacji środowiska naturalnego. Jak nie umierające rzeki, to s...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy