Fenomen psiego słuchu

Relacje i komunikacja

Nikogo nie trzeba przekonywać o potędze psiego węchu. A jak wygląda kwestia jego słuchu? Czy jest równie ważny co inne zmysły? Ile są w stanie usłyszeć psy? Jak przebiega prawidłowa pielęgnacja uszu? Jak wygląda życie głuchego psa?

Zmysł słuchu jest zaraz po węchu najbardziej skutecznym, potrzebnym i ważnym elementem funkcjonowania psów. Pozwala na zbieranie oraz analizowanie informacji z otoczenia. Możliwości psiego ucha znacznie przewyższają ludzkie zdolności. 

Mięśni siła

W psim uchu pracuje co najmniej osiemnaście mięśni. Ich liczba zależy od kształtu i rodzaju ucha. Dzięki nim może ono się unosić, obracać, odchylać czy bez problemu zlokalizować źródło dźwięku. Dodatkowo każde z psich uszu może poruszać się w inną stronę. 

POLECAMY

Anatomiczna budowa psiego aparatu słuchu jest z grubsza podobna do tej, z którą mamy do czynienia u ludzi. Składa się on z trzech podstawowych części: zewnętrznej, wewnętrznej oraz środkowej. Najważniejszym elementem części zewnętrznej jest małżowina uszna. Odpowiada ona za skupianie fal dźwiękowych oraz lokalizację odgłosów. W sprawnym realizowa...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy