Dział: Relacje i komunikacja

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jesteś „lekiem na całe zło”?

„Jest ci źle? Zaadoptuj psa. Pomaga w leczeniu depresji i wydłuża życie” – zachęcają nagłówki internetowych artykułów. W konsekwencji chorzy na depresję często rozważają wzięcie pod opiekę psa jako element terapii, są do tego zachęcani przez bliskich, a nawet przez psychiatrów czy psychoterapeutów. Czytając te wszystkie doniesienia o wpływie psa na nasze samopoczucie, można uznać, że pies rzeczywiście jest remedium na wszelkie problemy. Czy jednak na pewno nie ma tutaj żadnego „ale”? Czy w tym doskonałym planie leczenia depresji coś może pójść nie tak?

Czytaj więcej

Uwaga, nadchodzi intruz!

Czy szczekanie psa na dźwięki dobiegające z klatki schodowej jest czymś naturalnym, czy anomalią? Które zachowania związane z wokalizacją pod drzwiami powinniśmy uznać za normalne, a które klasyfikować jako zachowania niepożądane lub zaburzenia i poprosić o pomoc specjalistę?

Czytaj więcej

Opieka nad psim seniorem

Dzisiejszy pies jest zorientowany na człowieka. Żaden inny gatunek nie czuł się tak dobrze w ludzkim biotopie, jak Canis familiaris. Pies jako zwierzę wysoce socjalne całkiem nieźle funkcjonuje w uporządkowanym ludzkim społeczeństwie. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że na drodze ewolucji tych zwierząt, podczas świadomej selekcji, brano pod uwagę głównie gotowość podporządkowania się psa człowiekowi.

Czytaj więcej

Zachowania dominacyjne psów

Czy pies może być dominujący? Czy może chcieć zdominować domowników lub inne psy? I co to właściwie oznacza? Próbujesz zrozumieć jego zachowanie, szukasz odpowiedzi, ale internet pełen jest sprzecznych informacji. Trenerzy i behawioryści także często różnią się w przekazie, a słowo „dominujący” stało się wielkim workiem, do którego wrzuca się zachowania psa o rozmaitej genezie.

Czytaj więcej

Bohater. Rola opiekuna w życiu czworonoga

Wielcy bohaterowie nie zawsze noszą peleryny. Czasem wystarczy zwykła osoba, która przyjmuje pod swój dach psa, by go uratować lub zmienić jego życie na lepsze. Opiekunowie czworonogów to prawdziwi bohaterowie, których codzienna troska i oddanie sprawiają, że ich czworonożni przyjaciele mogą cieszyć się pełnią życia. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu – zobaczcie, jakie heroiczne czyny kryją się za rolą opiekuna.

Czytaj więcej

Kochając posłuszeństwo aż do bólu. Część 2

Stosowanie wiedzy naukowej pozwala na prowadzenie skutecznej terapii bez użycia metod i narzędzi wykorzystujących awersję. Przedstawione w pierwszej części artykułu tezy Lindsaya w większości możemy dziś nazwać apoteozą awersji, a argumenty w nich zawarte można z łatwością obalić. W tym celu podzielimy je na dwie grupy.

Czytaj więcej

SAFE-ANIMAL – skuteczne odnajdowanie zaginionych zwierząt

Jak zapewnić psu bezpieczeństwo, a opiekunowi spokój, podczas pobytu z czworonogiem w terenie? Czipowanie i elektroniczna rejestracja psów znacznie zwiększa szanse na szczęśliwy powrót do domu zwierzęcia w razie nieprzewidzianego nieszczęśliwego zdarzenia – jego ucieczki lub kradzieży.

Czytaj więcej

Salon piękności czy gabinet strachu? Jak przygotować psa do groomera, aby uniknąć stresu?

Wizyta u psiego fryzjera może być stresująca zarówno dla czworonoga, jak i dla jego opiekuna. Psy lubią powtarzalność i rutynę, z reguły obawiając się gwałtownych sytuacji i nieznanych zadań. Człowiek ma z kolei poczucie, że zostawia psa w obcych rękach i naraża go na nieprzyjemne czynności. Zwierzę odczuwa emocje swojego opiekuna i boi się jeszcze bardziej. Co zatem zrobić, aby przerwać to błędne koło? Odpowiedź brzmi: odpowiednio się przygotować.

Czytaj więcej

HAU DO YOU KNOW, co kupić?

Czy zastanawialiście się kiedyś, czy jest jakaś rzecz, która ucieszy jednocześnie psiarza, ale skorzysta także na niej pies? Najpiękniejszy prezent dla każdego, bez względu na to, czy to człowiek, czy zwierzę, to wiedza i świadomość – o potrzebach i sposobie patrzenia na świat tego drugiego. Wiedza otwiera drogę do zrozumienia siebie nawzajem i mądrej troski. Doskonałym wyborem na walentynkowy upominek, łączącym przyjemne z pożytecznym, będzie gra Hau do you know.

Czytaj więcej

Kochając posłuszeństwo aż do bólu. Część 1

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach, kiedy wiedza naukowa daje nam odpowiedzi na tyle pytań i rozwiązuje problemy, z którymi do tej pory ludzie sobie nie radzili, czterdzieści lat po publikacji książki Karen Pryor Najpierw wytresuj kurczaka (1984), obroże elektryczne powinny odejść do lamusa. Tymczasem wciąż są łatwo dostępne i powszechnie wykorzystywane. Dlaczego?

Czytaj więcej

Polska – kraj, w którym psi przyjaciel to część rodziny

Polska, z długą historią i bogatą kulturą, jest miejscem, gdzie nie tylko pierogi i wódka odgrywają kluczową rolę. To także kraj, gdzie miłość do psów zakorzeniła się głęboko w sercach ludzi, kształtując zarówno krajobraz domów, jak i styl życia. Statystyki nie kłamią – Polska to prawdziwy raj dla czworonożnych przyjaciół.

Czytaj więcej

GaSa buduje więź z psem

GaSa – masaż relaksacyjny zwierząt, w którym techniki manualne nie są najważniejsze. To właśnie z tego powodu, że nie ma tutaj mechanicznego odtwarzania ruchów, GaSa jest cudownym punktem wyjścia do budowania relacji z psem.

Czytaj więcej