Poczucie tożsamości jest niezwykle ważne zarówno dla prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie, jak i dla utrzymania dobrego samopoczucia i pewności siebie. To, jak sami siebie postrzegamy, definiuje najważniejsze elementy naszej relacji z psem.
Poczucie tożsamości jest niezwykle ważne zarówno dla prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie, jak i dla utrzymania dobrego samopoczucia i pewności siebie. To, jak sami siebie postrzegamy, definiuje najważniejsze elementy naszej relacji z psem.
Eutanazja w weterynarii jest gestem miłości i miłosierdzia wobec zwierzęcia. Jest pomocą – w wielu wypadkach jedyną, jakiej można udzielić. Gdy usypiam zwierzę, dla którego dalsze życie oznacza tylko cierpienie i powolne konanie, odczuwam ulgę.
Spacer z psem to doskonała sposobność do budowania i wzmacniania relacji między człowiekiem a zwierzęciem. Żeby jednak tak się stało, człowiek musi umieć prawidłowo odczytywać wysyłane przez pupila sygnały i odpowiednio na nie reagować.
Gdybyśmy chcieli możliwie najprościej opisać fenomen psiej obecności w naszym życiu, moglibyśmy powiedzieć: „Psa nie było, a potem się pojawił i wszystko się zmieniło”. Warto się zastanowić, dlaczego wszystko się zmieniło i z czyjego powodu?
Wśród psów – jak wśród ludzi – są ekstrawertycy i introwertycy. Do tych pierwszych zaliczymy zwierzęta odważne, otwarte i chętne do relacji. Te drugie będą raczej stronić od kontaktów. Jak zbudować w nich poczucie bezpieczeństwa oraz zaufanie do ludzi i innych psów?
Słuchając rozmów psiarzy, można odnieść wrażenie, że wszystkie psy to wesołe istoty, które z każdym chcą się zaprzyjaźnić i bawić. Takie podejście wynika z braku wiedzy oraz infantylnego postrzegania tych zwierząt. Co wspólnego ma pies z Bambi?
Człowiek, jeśli go coś boli, najczęściej po prostu o tym mówi. A co, jeśli coś boli psa? Jak rozpoznać objawy bólu u naszego czworonoga, by mu w cierpieniu szybko i skutecznie pomóc?
Kynofobia – czyli paniczny lęk przed psem – to problem, który miłośnikom psów trudno sobie wyobrazić. A jednak istnieje i wielu osobom naprawdę utrudnia życie.
Pozycja psów w hierarchii społecznej zależy od kręgu kulturowego, religii, zwyczajów, przekonań i tradycji. Pomocnicy w polowaniu i gospodarstwie, pasterze, domowi pupile, bezimienni mieszkańcy ulic, wiosek i wysypisk śmieci całego świata, wreszcie mięso dobre do spożycia – oto psy w różnych kręgach kulturowych.
Wiemy, jak istotna jest rola nauki w życiu szczenięcia – pozwala mu otworzyć się na wszystko, co oferuje świat: kontakty z innymi zwierzętami, z ludźmi, z hałasami… Czy jednak można nauczyć psa adoptowanego, który ma już za sobą okres dorastania, jak powinien reagować na nieznane mu bodźce? Jak postępować z dorosłym psem, który trafił do nowego środowiska?
O tym, czym z psychologicznego punktu widzenia jest projekcja i dlaczego ludzie przełączają się na psią narrację.
Psy pomagają w różnych formach terapii dzieci i dorosłych. Zapewniają także cenne wsparcie w leczeniu depresji. Jaką rolę w nim odgrywają?