Dział: Relacje i komunikacja

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Psia narracja i projekcja

O tym, czym z psychologicznego punktu widzenia jest projekcja i dlaczego ludzie przełączają się na psią narrację.

Czytaj więcej

Pies na depresję - O roli kynoterapii

Psy pomagają w różnych formach terapii dzieci i dorosłych. Zapewniają także cenne wsparcie w leczeniu depresji. Jaką rolę w nim odgrywają?

Czytaj więcej

Gdy synuś jest wyżłem. Język mówienia o zwierzętach

Pozwalamy sobie na dziecięce narracje, gdy rozmawiamy z psimi córusiami czy synkami. Przede wszystkim jednak nie mamy zgody na sprowadzanie zwierzęcia do roli przedmiotu. I to jest o wiele ważniejsze niż kategorie normy językowej.

Czytaj więcej

Kynoterapia w logopedii

Terapeutyczne działanie psów wykorzystywane jest na wielu płaszczyznach pracy zarówno z dziećmi, jak i z osobami dorosłymi. Psie wsparcie jest nieocenione w terapii rozwojowej, w tym również w logopedii. Jaką rolę odgrywa w niej pies terapeuta?

Czytaj więcej

Gdy psie zmysły zawodzą

Ciało psa to świetnie funkcjonujący mechanizm, z wieloma podzespołami, które w wypadku awarii jednego z nich starają się nadrabiać deficyt. Co się zatem dzieje, gdy zawiodą oczy, uszy albo nos? Czy pies jest w stanie wtedy w miarę normalnie żyć?

Czytaj więcej

Bądźmy autentyczni

Boimy się trudnych emocji, dyskomfortu, bólu. Chcemy je jak najszybciej wygonić, zamieść pod dywan, stłumić i udawać, że wcale ich nie odczuwamy, że nas nie dotyczą. Co więcej, przez takie podejście do własnych emocji nieświadomie przenosimy je na naszych czworonożnych przyjaciół.

Czytaj więcej

Budowanie relacji z psem agresywnym

Jak budować relację z „trudnym” psem? Przede wszystkim trzeba poznać potrzeby gatunku, a następnie potrzeby i predyspozycje konkretnej rasy. Później należy zrozumieć tajniki komunikacji psów – one naprawdę próbują „mówić” do swoich opiekunów, ci jednak nie zawsze potrafią właściwie odczytać te przekazy.

Czytaj więcej

Codzienne rytuały z psem

Wstajesz rano, otwierasz oczy, bezwiednie drepczesz do kuchni, wstawiasz czajnik, pijesz kawę, przeglądając internet, czytając wiadomości, albo po prostu rozmawiasz z towarzyszem codziennego zwyczaju – nie ukrywajmy tego, często jest nim Twój pies. To Twój codzienny rytuał, jeden z wielu, który wykonujesz mniej lub bardziej świadomie w ciągu każdego dnia, schematyczne i powtarzalnie.

Czytaj więcej

Jak rozmawiać o psiej śmierci

Nie pospieszajmy zrozpaczonego opiekuna w pożegnaniu z ukochanym psem. Pozwólmy mu przywoływać wspomnienia, oglądać filmiki czy zdjęcia. To bardzo pomaga w godzeniu się z nieuniknioną rzeczywistością. A my po prostu z nim bądźmy.

Czytaj więcej

Żałoba w psim sercu

Niestety, większość z nas poznała ból utraty kogoś bliskiego. Czas zadumy, smutku, żalu i łez jest nieodłącznym elementem śmierci. Czy psy przeżywają żałobę tak jak my? Jakie emocje nimi targają? Czy rozumieją, co się z nimi dzieje?

Czytaj więcej

Przyzwyczajanie psa do samotności

Wychodząc z domu, stresujesz się, że Twój pies znowu pogryzie kanapę lub załatwi się na nowe łóżko? Sąsiedzi wciąż skarżą się na wycie, które ewidentnie dochodzi z Twojego mieszkania? A może po prostu jest Ci smutno, gdy wiesz, że Twój psi przyjaciel spędzi cały dzień pod drzwiami, czekając na Twój powrót i nawet na chwilę nie zaglądając do miski? Jeśli odpowiedź na przynajmniej jedno z tych pytań jest twierdząca, ten artykuł jest dla Ciebie.

Czytaj więcej

Kudłaty terapeuta dla dorosłego

Terapeutyczne działanie może mieć już sama decyzja o zaopiekowaniu się psem. Wiąże się ona z wieloma zmianami, jednak wszystkie poświęcenia zostają spłacone z nawiązką. Pies oferuje bowiem niepowtarzalną, absolutnie bezwarunkową przyjaźń.

Czytaj więcej