Dział: Relacje i komunikacja

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Kim dla ciebie jestem, psie?

Poczucie tożsamości jest niezwykle ważne zarówno dla prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie, jak i dla utrzymania dobrego samopoczucia i pewności siebie. To, jak sami siebie postrzegamy, definiuje najważniejsze elementy naszej relacji z psem.

Czytaj więcej

Gdy przyjaciel musi odejść…

Eutanazja w weterynarii jest gestem miłości i miłosierdzia wobec zwierzęcia. Jest pomocą – w wielu wypadkach jedyną, jakiej można udzielić. Gdy usypiam zwierzę, dla którego dalsze życie oznacza tylko cierpienie i powolne konanie, odczuwam ulgę.

Czytaj więcej

Dialog na spacerze

Spacer z psem to doskonała sposobność do budowania i wzmacniania relacji między człowiekiem a zwierzęciem. Żeby jednak tak się stało, człowiek musi umieć prawidłowo odczytywać wysyłane przez pupila sygnały i odpowiednio na nie reagować.

Czytaj więcej

Jedyna taka więź we wszechświecie

Gdybyśmy chcieli możliwie najprościej opisać fenomen psiej obecności w naszym życiu, moglibyśmy powiedzieć: „Psa nie było, a potem się pojawił i wszystko się zmieniło”. Warto się zastanowić, dlaczego wszystko się zmieniło i z czyjego powodu?

Czytaj więcej

Nieśmiały pies

Wśród psów – jak wśród ludzi – są ekstrawertycy i introwertycy. Do tych pierwszych zaliczymy zwierzęta odważne, otwarte i chętne do relacji. Te drugie będą raczej stronić od kontaktów. Jak zbudować w nich poczucie bezpieczeństwa oraz zaufanie do ludzi i innych psów?

Czytaj więcej

Pies to nie pluszak. Czym jest bambinizm?

Słuchając rozmów psiarzy, można odnieść wrażenie, że wszystkie psy to wesołe istoty, które z każdym chcą się zaprzyjaźnić i bawić. Takie podejście wynika z braku wiedzy oraz infantylnego postrzegania tych zwierząt. Co wspólnego ma pies z Bambi?

Czytaj więcej

Jak rozpoznać, że coś psa boli

Człowiek, jeśli go coś boli, najczęściej po prostu o tym mówi. A co, jeśli coś boli psa? Jak rozpoznać objawy bólu u naszego czworonoga, by mu w cierpieniu szybko i skutecznie pomóc?

Czytaj więcej

Kynofobia – lęk przed psem

Kynofobia – czyli paniczny lęk przed psem – to problem, który miłośnikom psów trudno sobie wyobrazić. A jednak istnieje i wielu osobom naprawdę utrudnia życie.

Czytaj więcej

Towarzysz od zawsze. Pies w różnych kręgach kulturowych

Pozycja psów w hierarchii społecznej zależy od kręgu kulturowego, religii, zwyczajów, przekonań i tradycji. Pomocnicy w polowaniu i gospodarstwie, pasterze, domowi pupile, bezimienni mieszkańcy ulic, wiosek i wysypisk śmieci całego świata, wreszcie mięso dobre do spożycia – oto psy w różnych kręgach kulturowych.

Czytaj więcej

Na naukę zawsze jest czas

Wiemy, jak istotna jest rola nauki w życiu szczenięcia – pozwala mu otworzyć się na wszystko, co oferuje świat: kontakty z innymi zwierzętami, z ludźmi, z hałasami… Czy jednak można nauczyć psa adoptowanego, który ma już za sobą okres dorastania, jak powinien reagować na nieznane mu bodźce? Jak postępować z dorosłym psem, który trafił do nowego środowiska?

Czytaj więcej

Psia narracja i projekcja

O tym, czym z psychologicznego punktu widzenia jest projekcja i dlaczego ludzie przełączają się na psią narrację.

Czytaj więcej

Pies na depresję - O roli kynoterapii

Psy pomagają w różnych formach terapii dzieci i dorosłych. Zapewniają także cenne wsparcie w leczeniu depresji. Jaką rolę w nim odgrywają?

Czytaj więcej