Gdy pies szczeka i wyje. Jak sobie z tym radzić? Opis przypadku

Behawiorysta radzi

Wokalizacje są sposobem komunikacji psów, dlatego w żadnym wypadku nie wolno ich karcić za piszczenie, warczenie czy szczekanie. W przyszłości bowiem pies pomny kar może zrezygnować z formy sygnalizacji, za którą wcześniej był karany, i zamiast np. warknąć ostrzegawczo, od razu ugryzie.

Psie wokalizacje to nie tylko szczekanie, ale także piszczenie, wycie czy warczenie. Te dźwięki mogą stanowić element naturalnej psiej komunikacji albo być skutkiem lęku, złości, frustracji, a nawet wyuczonym sposobem na zdobywanie uwagi człowieka.
Wiele osób uważa takie odgłosy wydawane przez psy za problem behawioralny, zwłaszcza gdy czworonogi „hałasują” w mieszkaniach w blokach. Co wtedy powinni zrobić opiekunowie? Oczywiście mogą pretensje sąsiadów zignorować, ale zdecydowanie lepiej jest poprosić o poradę specjalistę. Z pewnością spojrzy na problem szeroko, biorąc pod uwagę ogólną sytuację psa i jego dobrostan psychofizyczny. To pomoże mu ustalić, czy nadmierna wokalizacja świadczy o poważniejszym problemie np. zdrowotnym, czy też jest wynikiem frustracji albo tęsknoty za opiekunem.
Warto także wiedzieć, że niektóre rasy wykazują skłonność do częstego szczekania (np. teriery, owczarki niemieckie), wycia (rasy północne) czy tzw. głoszenia (rasy myśliwskie, głównie gończe). Dla poszczególnych ras naturalne są różnego rodzaju dźwięki i nie sposób od ich przedstawicieli oczekiwać, aby ich nie wydawali. Warto jednak zadbać o to, aby nie czynili tego zbyt często. Z pewnością w takich działaniach pomoże poznanie specyfiki rasy oraz jej pierwotnego przeznaczenia, a podjęcie ich jak najwcześniej powinno przynieść pożądane skutki. 

Psie sposoby komunikacji

Szczekanie czy wycie służy psu do komunikowania jakiegoś rodzaju dyskomfortu lub zwrócenia uwagi na niebezpieczeństwo. Koniecznie zatem trzeba za każdym razem uwzględniać okoliczności, w jakich pies głośno się zachowuje. Wtedy dopiero jego zachowanie powinno stać się zrozumiałe i może się okazać, że opiekun powinien być mu wdzięczny za sygnalizowanie różnych sytuacji, a nie karcić go za szczekanie, warczenie czy wycie.
W sytuacjach jednak, kiedy pies zbyt często wokalizuje bez wyraźnego powodu, należy się zastanowić nad źródłem takiego zachowania i wprowadzić stosowną procedurę. Szczekanie wynika niekiedy z nadmiernej czujności, lęku, niepokoju, poczucia zagrożenia. Bywa także próbą zwrócenia uwagi na siebie. Z kolei wycie i przeciągłe piszczenie może świadczyć o silnym lęku, stresie, fobii, chorobie. 

Osamotniona suczka

Pięcioletnia wysterylizowana suka rasy wyżeł weimarski wyła i szczekała podczas nieobecności swoich właścicieli. Z opowieści opiekunów wynikało, że wcześniej pies bez problemu radził sobie z samotnością, ponieważ opiekunowie przykładali dużą wagę do nauki właściwego zachowania. Suka od szczenięcia zostawała sama, miała ulubione zabawki i spokojnie oczekiwała na powrót opiekunów. W ogóle była rozsądnie wychowywana, znała podstawowe zasady współpracy z człowiekiem, ładnie reagowała na polecenia.
Wygląda na to, że momentem przełomowym okazała się pandemia. Siłą rzeczy rodzina psa spędzała w domu znacznie więcej czasu niż wcześniej. Suka miała więc o wiele mniej momentów samotności. Przyzwyczaiła...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy