Gdy psy się nie lubią…

Behawiorysta radzi

Nieprawidłowa socjalizacja na etapie szczenięcym może doprowadzić do agresji przejawianej wobec innych psów. Jest to o tyle kłopotliwe, że z innymi czworonogami mamy do czynienia przy okazji niemal każdego spaceru, wizyty w gabinecie weterynaryjnym czy w trakcie pobytu w psim hotelu. Jak zwalczyć agresję w interakcji z drugim psem?

Według raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Karm dla Zwierząt Domowych (FEDIAF) Polska jest krajem „psiarzy”: na około 38 milionów obywateli przypada prawie 8 milionów psów, które stanowią 39% wszystkich zwierząt żyjących w gospodarstwach domowych. Nic zatem dziwnego, że – szczególnie w dużych miastach – trudno w trakcie spaceru nie spotkać psa z opiekunem lub biegającego bez nadzoru człowieka. W związku z takim zatłoczeniem czymś naturalnym są konflikty między psami. Skoro nie dziwi nas fakt, że nie wszyscy ludzie się lubią i często między nimi dochodzi do konfliktów czy kłótni, to dlaczego tak nas zdumiewa, że także między psami czasem dochodzi do sprzeczek? Zwłaszcza jeśli weźmie się jeszcze pod uwagę, w jakich skrajnie nieprzyjaznych warunkach musi żyć wiele psów i jak często to opiekunowie swoim zachowaniem doprowadzają do eskalacji tych konfliktów. To oczywiste, że nie wszystkie psy będą towarzyskie i chętne do zabawy, jednak powinniśmy zadbać o to, aby nie wykazywały zachowań agresywnych i przede wszystkim nie stanowiły zagrożenia dla innych psów. 

 

Ważne
Może się zdarzyć, że gdy pies zareaguje agresywnie, inne zwierzęta dadzą mu spokój. Wtedy z dużym prawdopodobieństwem zakoduje sobie, że jedynym sposobem na ratunek jest atak.

 

Dlaczego mój pies atakuje?

Do behawiorystów często zgłaszają się opiekunowie zaniepokojeni agresją ich pupili w stosunku do innych psów. Większość tych problemów ma swoje źródło w tzw. agresji lękowej – w skrócie mówiąc, psy na spacerze atakują inne psy ze strachu. Pies w sytuacji zagrożenia (szczególnie jeśli nie ma wsparcia ze strony opiekuna, np. z powodu złej komunikacji) ma do wyboru dwie skrajne strategie (zaliczane do tzw. strategii przetrwania): ucieczkę lub atak. Jego wybór zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest smycz, która uniemożliwia ucieczkę czy choćby zwiększenie dystansu od źródła zagrożenia. Wtedy często pojawia się drugi rodzaj agresji – tzw. agresja smyczowa. Wywołują ją z jednej strony fizyczne ograniczenie wolności, z drugiej zaś błędy popełniane przez opiekuna, w rodzaju mocnego skracania smyczy, podduszenia psa czy stosowania kolczatki lub obroży zaciskowej. Co więcej, te drastyczne metody, nierzadko wywołujące ból, budują złe skojarzenia związane z pojawieniem się innego psa. W konsekwencji nasilają one lęk oraz inne negatywne emocje w stosunku do obcych psów i znacznie obniżają psi nastrój.

 

 

Przecież jest taki towarzyski…

Zdarza się jednak, że psy z pozoru mało towarzyskie potrafią radzić sobie, gdy spotkają innego psa, te zaś – na pierwszy rzut oka przyjazne – reagują wtedy agresją. Co o tym decyduje?

Głównym powodem takiego zachowania może być niedostateczna socjalizacja w kontaktach z innymi psami. Jeżeli z jakichś powodów pies nie miał jak i od kogo nauczyć się właściwych zachowań socjalnych w relacjach z osobnikami tego samego gatunku lub te relacje były niedobre, może u niego pojawić się lęk. Częstymi błędami opiekunów szczeniąt, szczególnie ras małych, są: zbyt długa izolacja, branie zwierząt na ręce za każdym razem, gdy pojawi się obcy pies, zbyt późno rozpoczęta nauka. Na drugim biegunie są opiekunowie, którzy ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy