Wychodzenie z traumy trwa miesiącami, a nawet latami. Niestety, zdarza się, że mimo ogromnego nakładu pracy nie da się całkowicie jej pozbyć.
dr inż. Behawiorysta zwierząt, instruktor szkolenia psów, specjalistka psiej rekreacji.
Wychodzenie z traumy trwa miesiącami, a nawet latami. Niestety, zdarza się, że mimo ogromnego nakładu pracy nie da się całkowicie jej pozbyć.
Trudno jednoznacznie określić, czego może bać się pies adoptowany. Jeżeli znana jest jego przeszłość, to pracę z nim można zacząć od razu, często już w domu tymczasowym lub schronisku. Jeśli jednak niewiele wiadomo o przeszłości zwierzęcia, warto poświęcić pierwsze dni czy tygodnie na uważną obserwację.
Canicross to cudowny sposób na wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Aby jednak obie strony czerpały z tego korzyści i przyjemność, warto dobrze się przygotować.
Spacer z psem powinien być przyjemnością zarówno dla psa, jak i dla opiekuna. To chwila nie tylko na relaks i aktywność fizyczną, ale także dobra okazja do nauki komunikacji i pogłębiania więzi. Niestety, nie zawsze tak się dzieje.
Twój pies obgryza własny ogon, ssie łapy albo energicznie wylizuje boki? Zareaguj natychmiast! Są to bowiem tzw. zachowania samouszkadzające, które, jeśli są zlekceważone, prowadzą do bardzo poważnych problemów zdrowotnych.
Wszelkie dziwne zachowania czworonożnych pupili powinny natychmiast nas zaalarmować. Zazwyczaj bowiem świadczą albo o poważnych chorobach somatycznych, albo o problemach psychologicznych. Jednym z takich groźnych objawów jest syndrom pica.
Pies wysoko wrażliwy będzie taki przez całe życie. To od nas zależy, czy jesteśmy w stanie zapewnić mu właściwy komfort i bezpieczeństwo.
Nieprawidłowa socjalizacja na etapie szczenięcym może doprowadzić do agresji przejawianej wobec innych psów. Jest to o tyle kłopotliwe, że z innymi czworonogami mamy do czynienia przy okazji niemal każdego spaceru, wizyty w gabinecie weterynaryjnym czy w trakcie pobytu w psim hotelu. Jak zwalczyć agresję w interakcji z drugim psem?
Często się dziwimy, że pies warczy albo nawet próbuje gryźć, gdy ktoś usiłuje zabrać mu miskę w trakcie posiłku albo przeszkodzić w zabawie ulubionym gryzakiem. Dlaczego tak się zachowuje? Czy ma prawo do obrony swoich zasobów?
Dogtrekking to świetna forma spędzania czasu na łonie natury, umożliwiająca lepsze poznanie psa, nauczenie się wzajemnej komunikacji i oczywiście nawiązanie silnej więzi.
Z czego wynika „niewinna” zabawa psa, polegająca na szarpaniu pluszowego misia? Albo dlaczego lubi wyciągać z zabawek wypełnienie? Tak – pies „zabija” swoją „ofiarę”. On wciąż jest drapieżnikiem i dlatego nie jesteśmy w stanie wygrać z jego instynktem, jednak zawsze musimy nad nim zapanować.
Wojna w Ukrainie spowodowała, że wiele psów z dnia na dzień znalazło się na ulicy bez dostępu do jedzenia, wody czy dachu nad głową. Psy nie pojmują tego, co się dzieje, nie potrafią zrozumieć, dlaczego opiekunowie nagle zniknęli i pozostawili je bez żadnej opieki. Przeżywają stres i traumę tak samo jak my.