Autor: Magdalena Malec

dr inż. Behawiorysta zwierząt, instruktor szkolenia psów, specjalistka psiej rekreacji.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Kierownicza rola popędów

Często na różne sposoby ograniczamy psu możliwość zaspokajania jego naturalnych potrzeb. Musimy jednak mieć świadomość, że hamowanie instynktownych zachowań rodzi bardzo negatywne emocje i przyczynia się do silnego pogorszenia dobrostanu psa.
 

Czytaj więcej

Zaburzenia snu u psów

O znaczeniu snu dla psów nie trzeba przekonywać żadnego odpowiedzialnego opiekuna. Czy jednak wiemy, co się dzieje w jego trakcie z psim organizmem? Czy psy śpią podobnie jak my? I czy cierpią na bezsenność?

Czytaj więcej

Nuda, złość, lęk

Problemy separacyjne to psia „choroba cywilizacyjna” – jak depresja czy wypalenie zawodowe u ludzi. Nie dziwmy się więc naszym psom, że niechętnie zostają same w domu na wiele godzin.
 

Czytaj więcej

Nieznośny ciężar traumy. Skuteczna diagnoza i terapia zwierzęcia

Wychodzenie z traumy trwa miesiącami, a nawet latami. Niestety, zdarza się, że mimo ogromnego nakładu pracy nie da się całkowicie jej pozbyć.

Czytaj więcej

Lęki i obawy adoptowanego psa. Czego się spodziewać i jak sobie z tym radzić?

Trudno jednoznacznie określić, czego może bać się pies adoptowany. Jeżeli znana jest jego przeszłość, to pracę z nim można zacząć od razu, często już w domu tymczasowym lub schronisku. Jeśli jednak niewiele wiadomo o przeszłości zwierzęcia, warto poświęcić pierwsze dni czy tygodnie na uważną obserwację.

Czytaj więcej

Canicross na lato

Canicross to cudowny sposób na wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Aby jednak obie strony czerpały z tego korzyści i przyjemność, warto dobrze się przygotować.

Czytaj więcej

Agresor na smyczy

Spacer z psem powinien być przyjemnością zarówno dla psa, jak i dla opiekuna. To chwila nie tylko na relaks i aktywność fizyczną, ale także dobra okazja do nauki komunikacji i pogłębiania więzi. Niestety, nie zawsze tak się dzieje.

Czytaj więcej

Gdy pies sam siebie krzywdzi

Twój pies obgryza własny ogon, ssie łapy albo energicznie wylizuje boki? Zareaguj natychmiast! Są to bowiem tzw. zachowania samouszkadzające, które, jeśli są zlekceważone, prowadzą do bardzo poważnych problemów zdrowotnych.

Czytaj więcej

Gdy pies zjada rzeczy niejadalne

Wszelkie dziwne zachowania czworonożnych pupili powinny natychmiast nas zaalarmować. Zazwyczaj bowiem świadczą albo o poważnych chorobach somatycznych, albo o problemach psychologicznych. Jednym z takich groźnych objawów jest syndrom pica.

Czytaj więcej

Pies wysoko wrażliwy

Pies wysoko wrażliwy będzie taki przez całe życie. To od nas zależy, czy jesteśmy w stanie zapewnić mu właściwy komfort i bezpieczeństwo.

Czytaj więcej

Gdy psy się nie lubią…

Nieprawidłowa socjalizacja na etapie szczenięcym może doprowadzić do agresji przejawianej wobec innych psów. Jest to o tyle kłopotliwe, że z innymi czworonogami mamy do czynienia przy okazji niemal każdego spaceru, wizyty w gabinecie weterynaryjnym czy w trakcie pobytu w psim hotelu. Jak zwalczyć agresję w interakcji z drugim psem?

Czytaj więcej

W obronie miski - Co zrobić, gdy pies pilnuje jedzenia?

Często się dziwimy, że pies warczy albo nawet próbuje gryźć, gdy ktoś usiłuje zabrać mu miskę w trakcie posiłku albo przeszkodzić w zabawie ulubionym gryzakiem. Dlaczego tak się zachowuje? Czy ma prawo do obrony swoich zasobów?

Czytaj więcej