Jak mądrze wprowadzać zasady w życie psa

Psychologia zwierząt

Po pierwsze, człowiek musi wrócić do roli przewodnika psa, który wskazywał zwierzęciu pracę do wykonania. Po drugie, pies musi mieć zasady, które jasno określą, co mu wolno, a czego nie wolno. Zyska wtedy poczucie porządku i bezpieczeństwa. Jak zatem mądrze wprowadzić zasady w życie psa?

Relacja człowiek – pies trwa od co najmniej jedenastu tysięcy lat. Pies zbliżył się do ludzkich skupisk z uwagi na łatwy dostęp do jedzenia. Z czasem jednak człowiek zauważył, że pies to dosyć wszechstronny gatunek i w zamian za jedzenie gotów jest do współpracy. Z dzikiego zwierzęcia pies zmienił się więc w stróża ludzkich siedzib, pasterza stad, opiekuna dzieci i dorosłych, a także towarzysza wędrówek i polowań. Zaczął stanowić stały element miast, miasteczek i wsi.

Z czasem w tej wzajemnej relacji człowiek zaczął zyskiwać coraz bardziej dominującą pozycję. Pies musiał mu się podporządkować, jeśli chciał przeżyć. Bardzo często oznaczało to rezygnację z własnej niezależności i samodzielności, zaniechanie prób jakiegokolwiek buntu czy sprzeciwu.

POLECAMY

Rewolucja w psim życiu

Taki stan trwał przez stulecia i mogło się wydawać, że będzie on stały i niezmienny. Ostatnie dziesięciolecia przyniosły jednak gwał...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy