Jak mądrze wprowadzać zasady w życie psa

Psychologia zwierząt

Po pierwsze, człowiek musi wrócić do roli przewodnika psa, który wskazywał zwierzęciu pracę do wykonania. Po drugie, pies musi mieć zasady, które jasno określą, co mu wolno, a czego nie wolno. Zyska wtedy poczucie porządku i bezpieczeństwa. Jak zatem mądrze wprowadzić zasady w życie psa?

Relacja człowiek – pies trwa od co najmniej jedenastu tysięcy lat. Pies zbliżył się do ludzkich skupisk z uwagi na łatwy dostęp do jedzenia. Z czasem jednak człowiek zauważył, że pies to dosyć wszechstronny gatunek i w zamian za jedzenie gotów jest do współpracy. Z dzikiego zwierzęcia pies zmienił się więc w stróża ludzkich siedzib, pasterza stad, opiekuna dzieci i dorosłych, a także towarzysza wędrówek i polowań. Zaczął stanowić stały element miast, miasteczek i wsi.

Z czasem w tej wzajemnej relacji człowiek zaczął zyskiwać coraz bardziej dominującą pozycję. Pies musiał mu się podporządkować, jeśli chciał przeżyć. Bardzo często oznaczało to rezygnację z własnej niezależności i samodzielności, zaniechanie prób jakiegokolwiek buntu czy sprzeciwu.

Rewolucja w psim życiu

Taki stan trwał przez stulecia i mogło się wydawać, że będzie on stały i niezmienny. Ostatnie dziesięciolecia przyniosły jednak gwałtowne i głębokie zmiany w tej materii, które trwają do dziś. Owszem, pies wciąż ma do wykonania jakieś konkretne zadania – jako pies policyjny, ratowniczy, wspierający, jako terapeuta czy opiekun. Niemniej zdecydowana większość psiej populacji nie musi pracować. Tak naprawdę jej jedynym zadaniem jest codzienne towarzyszenie człowiekowi. Człowiek bowiem coraz częściej obdarza psa głębokimi uczuciami, przypisuje mu ludzkie cechy, czyni z niego powiernika, terapeutę, partnera, opiekuna… 

Dziś pies jest niemal równoprawnym członkiem milionów rodzin na całym świecie.

Większość opiekunów dokłada wszelkich starań, aby miał możliwie najlepsze warunki bytowe i rozwijał się zdrowo, wolny od chorób.

Zasady absolutnie niezbędne

Takie postępowanie jest ze wszech miar słuszne. Tyle tylko, że opiekunowie psów zastraszająco często zapominają o niezwykle ważnej rzeczy: jasnych i przejrzystych zasadach, które powinny regulować ich relacje z ukochanymi czworonogami. Co szczególnie istotne, zasady te muszą być przestrzegane nie tylko przez psa, ale także – a właściwie przede wszystkim – przez człowieka. Niestety, w wielu wypadkach ustalenie prostego kodeksu postępowania urasta do rangi niezwykle poważnego problemu.

Jak wspomniałam, pies zaczął funkcjonować u boku człowieka dzięki wzajemnej współpracy. Dzisiaj jednak człowiek bardzo mocno przechylił w tym związku szalę w nieprawidłową stronę – obdarowuje psa miłością większą, niż zwierzę może unieść. Co gorsza, tak naprawdę człowiek nie oczekuje od psa rewanżu w postaci wykonywania określonych prac, choćby pilnowania domu, nie mówiąc już o polowaniu na gryzonie czy baczeniu na stado. A przecież w psie nie zniknęła potrzeba pracy, podobnie jak nie zniknęły instynkty charakterystyczne dla drapieżnika, którym nigdy nie przestał być.

Człowiek, czyli przewodnik

Zaspokajanie instynktów, takich jak poszukiwanie jedzenia, łączenie się w pary, rozmnażanie, ochrona potomstwa i stada, kierowało życiem psa, wyznaczało jego specyficzny rytm, nadawało sens jego poczynaniom. Pies to zwierzę rytualne, potrzebuje więc określonych stałych schematów, które dają mu poczucie stabilizacji oraz bezpieczeństwa. Tymczasem współcześnie to człowiek zaspokaja te potrzeby. Pies nie musi się martwić o jedzenie, ma zapewnione ciepłe i bezpieczne schronienie, rozmnaża się pod pełną opieką człowieka i w komfortowych warunkach.

To wszystko powoduje, że coraz więcej psów zdradza objawy depresji i innych zaburzeń psychicznych – fobii czy natręctw. Jak temu zaradzić? To proste, ale zarazem trudne. Po pierwsze, człowiek musi wrócić do roli przewodnika psa, który wskazywał zwierzęciu pracę do wykonania. Jeśli pies dobrze wykonał to, czego oczekiwał od niego człowiek, dostawał nagrodę. Po drugie, pies musi mieć zasady, które jasno określą, co mu wolno, a czego nie wolno. Zyska wtedy poczucie porządku i bezpieczeństwa.

Jak mądrze wprowadzać zasady

Zasady są ważne. One kształtują psa i jego relację z człowiekiem, dlatego należy je ustalić już w dniu pojawienia się zwierzęcia w domu. Niezależnie od swojej przeszłości, przekraczając próg nowej siedziby, pies musi nauczyć się innego życia i innych zasad. Jeżeli więc psu nie wolno wchodzić na kanapę /do kuchni/ do sypialni, musi o tym od razu wiedzieć. Być może początkowo będzie próbował obejść system i sprawdzać, czy opiekun sam przestrzega tej zasady, dlatego człowiek musi być konsekwentny i nie czynić żadnych ustępstw. Powinien jednak dać coś w zamian, np. nagrodzić psa, gdy ten pójdzie posłusznie na swoje legowisko.

Coś za coś

Tak kształtuje się rozumienie zasady ważnej w psim życiu – brzmi ona: „Nic za darmo” i oznacza, że za każdą wykonaną pracę pies może liczyć na nagrodę. Nagroda w psim życiu powi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy