Jak tęsknią psy?

Trening behawioralny

Co robią psy, gdy są same w domu? Śpią, bawią się ulubionymi zabawkami, a może rozmyślają o rozłące? Dlaczego niektóre spędzają samotne chwile w ciszy i spokoju, inne zaś wyją i rozpaczają na cały głos?

Na przestrzeni tysięcy lat część populacji wilków – za sprawą pewnej mutacji genów – stała się odważniejsza względem ludzi, co więcej – zaczęła czerpać z tego korzyści, żywiąc się tym, co ówcześni ludzie po sobie pozostawiali. Te wilki, u których owa mutacja nie zaszła, pozostały z dala od ludzkich osad.

Więź zapisana w genach 

Ową więź można zdefiniować jako chęć podążania psa za ważnym dla niego człowiekiem, ale też jako psią potrzebę przebywania z opiekunem. Przypomina pierwotną więź, jaka tworzy się między matką i dzieckiem. Podobnie jak ona, działa w obie strony. 
Gdy pies straci kontakt ze swoim opiekunem, pojawia się u niego rodzaj wewnętrznego alarmu: „Jesteście za daleko, odnajdźcie się, bycie w pojedynkę jest niebezpieczne”. Jeśli to odnalezienie nie nastąpi w miarę szybko, zarówno u zwierzęcia, jak i u człowieka może pojawić się panika. Według Jaaka Pankseppa – amerykańskiego psychobiologa i neurologa, specjal...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy