Jak ukoić psią duszę?

Psychologia zwierząt

Holistyczne podejście do zachowania psa w okresie przedsylwestrowym

Z zapałem propaguję wśród psich opiekunów hasło: „Zaczynam od siebie”. Widzę bowiem, jak niezwykle ważny i bardzo niedoceniany jest to element w terapii psa, nawet tej obejmującej lęk przed wystrzałami w noc sylwestrową. Jak jednak spojrzeć na siebie? Na co przede wszystkim zwrócić uwagę? Oto kilka prostych działań, które powinny okazać się bardzo skuteczne. 

Najpierw Ty

Przede wszystkim pomyśl, jak Ty sam zachowujesz się w czasie burzy albo fajerwerkowej kanonady. Szybciej oddychasz? Irytujesz się na „kanonierów”? Jeśli takie są właśnie Twoje reakcje i jednocześnie tulisz psa, mówiąc mu, że „wszystko jest okej i nie ma się czego bać”, wprowadzasz poważny dysonans, on bowiem widzi co innego, niż usiłujesz mu przekazać. Sam teraz oceń, w jakiej mierze Twoje zachowanie jest spójne z tym, co chcesz zakomunikować psu. Jeśli uznasz, że tej spójności brakuje, wprowadź działania, które pomogą Ci przywrócić w sobie poczucie ugruntowania. To z nim Twój pies będzie mógł się zharmonizować. Własnym spokojem jesteś w stanie zakomunikować układowi nerwowemu psa, że rzeczywiście jest bezpieczny w trudnej dla niego sytuacji, ale ten spokój musi być prawdziwy, a nie udawany (w pierwszym numerze „Psa z Charakterem” pisałam o teorii poliwagalnej i tym, w jaki sposób nasze autonomiczne układy nerwowe dostrajają się do siebie w zależności do stanu emocjonalnego).

Choć do Sylwestra jeszcze sporo czasu, warto już teraz pomyśleć o tym, jak przygotować się na ten (trudny dla wielu psów) okres, kiedy głośne dźwięki fajerwerków napawają nasze czworonogi lękiem. Warto przygotować się do nich już wcześniej, żeby w danym momencie wiedzieć, jak skutecznie działać i wesprzeć pupila.

Ćwiczenie na początek

Oto krótkie ćwiczenie, które polecam opiekunom:

  1. Skup się na swoim oddechu, biorąc wdech przez nos, a wydech – przez lekko otwarte usta. Postaraj się, by wydech był dłuższy niż wdech. Najważniejsze jednak, żebyś wszystko robił swobodnie, z własnej woli, bez poczucia, że cokolwiek na sobie wymuszasz.
  2. Zwróć uwagę na najmocniej zaciśnięte/spięte miejsce w Twoim ciele (np. żołądek, klatka piersiowa).
  3. Poczuj, jak każdy wdech płynie do tego właśnie miejsca, a każdy wydech poszerza je, robiąc jeszcze więcej przestrzeni dla dyskomfortu, który odczuwasz. Dzięki temu uczysz się, jak przestać stawiać opór odczuwanemu napięciu. Paradoksalnie może Ci to pomóc szybciej się od niego uwolnić.

Ćwicz najpierw w sytuacjach neutralnych, gdy Twój pies jest spokojny, a następnie w coraz trudniejszych chwilach, gdy masz już lepszy dostęp do własnego spokoju i jesteś w stanie go przywołać, gdy pies zaczyna wpadać w tryb walki/ucieczki lub zamrożenia. 

Oczywiście to tylko moja propozycja, która nie musi do Ciebie przemówić. Ważne, by znaleźć taką praktykę uwalniania emocji i powracania do stanu równowagi, która z Tobą rezonuje. Wtedy z przyjemnością i bez przymusu wdrożysz ją do codzienności z psem. Tych praktyk naprawdę nie brakuje!

Pies i pięć elementów

W poprzednim numerze czasopisma przedstawiłam pięć opisywanych w medycynie chińskiej elementów, przez których pryzmat dużo lepiej możemy zrozumieć swoje psy, a także przyczyny ich zachowania. Przypomnę więc, że formy wsparcia dla Twojego pupila w stresujących sytuacjach zależą od tego, czego elementem on jest: Drzewa, Ognia, Ziemi, Metalu czy Wody. Dla psa elementu Ognia najważniejsze na świecie jest towarzystwo i bliskość innych psów lub człowieka. Pies elementu Ziemi zdecydowanie preferuje jedzenie, pies elementu Metalu – przestrzeń i rutynę, pies elementu Wody – zrozumienie i uszanowanie jego strefy osobistej. Dla psa elementu Drzewa największe znaczenie ma zaś stymulacja mentalna i otrzymywanie zadań do wykonania. 

Co dla kogo dobre

Jak zatem udzielać wsparcia w czasie nocy sylwestrowej w zależności od reprezentowanego przez psa elementu? Dla psa elementu Wody albo Metalu potrzebą priorytetową będzie przestrzeń, zatem bardzo prawdopodobne, że w sytuacjach dla niego stresujących nie zaakceptuje dotykania go, lecz z pewnością doceni dotrzymywanie mu towarzystwa w odległości dwóch–trzech metrów. Warto mu przygotować bezpieczne miejsce – kryjówkę odpowiednio odseparowaną od zewnętrznych bodźców dźwiękowych i wizualnych. Jako forma dodatkowego wsparcia mogą się sprawdzić olejki oraz hydrolaty terapeutyczne (np. z kadzidłowca, fiołka, waleriany) lub dopasowana muzyka relaksacyjna (warto wypróbować utwory zawierające dźwięki dzwonków koshi oraz zaphir). 

U psa elementu Ziemi mogą sprawdzić się zabawki wypełnione jedzeniem, ale niezbyt trudne do rozpracowywania. Taki pies może niechętnie rozwiązywać łamigłówki lub frustrować się rozpakowywaniem matrioszek z kartonów. Lepiej zatem proponować mu proste zadania w rodzaju maty węchowej czy do lizania. Sprawi mu również przyjemność opiekun trzymający ulubiony gryzak, który może wygodnie żuć. Takie psy szczególnie dobrze mogą zareagować na głęboki masaż stymulujący receptory odpowiedzialne za przełączenie układu nerwowego w stan spoczynku i zrelaksowania. Z kolei pies elementu Drzewa lub Ognia może potrzebować Twojej bliskości. Pies elementu D...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy