Jak wykąpać psa w domu – instrukcja w dziesięciu krokach

Trening behawioralny

Kąpiel psa jest niezwykle ważną formą pielęgnacji, niestety, często bagatelizowaną, pomijaną lub wykonywaną nieprawidłowo, co może prowadzić do zmian skórnych u czworonoga. Jako groomer bardzo chciałabym, aby opiekunowie psów nie tylko nie bali się kąpieli, ale także wiedzieli, jak wykonać ją poprawnie.

Częste mycie nie skraca życia?

Wokół kąpieli psów narosło wiele mitów, pamiętajmy jednak, że czasy się zmieniają, stale poszerzamy swoją wiedzę i produkujemy masę świetnych kosmetyków. „Częste mycie skraca życie” było przeświadczeniem aktualnym w czasach dżumy, kiedy nie mieliśmy pojęcia o higienie. Teraz kąpiele stały się naszą codzienną formą pielęgnacji, tak samo zaczynamy również dbać o naszych pupili.
Psy bardzo się od siebie różnią, ale możemy ogólnie przyjąć, że raz w miesiącu wymieniają naskórek. Dlatego uważam, że kąpiel minimum raz w miesiącu powinna być optymalna dla psa każdej rasy. 
Zrogowaciały naskórek oraz sebum i brud, które nie zostały oczyszczone ze skóry, potrafią na tyle zaczopować mieszki włosowe, że uniemożliwiają poprawny wzrost sierści i mogą wywołać łysienie. Dlatego kąpiel co kilka tygodni zdecydowanie jest wskazana. Jeżeli posiadasz psa z sierścią długą, wymagającą, kędzierzawą, szybko kołtuniącą się, kąpiel warto wykonywać przynajmniej raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. W niektórych wypadkach kąpiel wskazana jest co ki...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy