Kudłaty terapeuta dla dorosłego

Relacje i komunikacja

Terapeutyczne działanie może mieć już sama decyzja o zaopiekowaniu się psem. Wiąże się ona z wieloma zmianami, jednak wszystkie poświęcenia zostają spłacone z nawiązką. Pies oferuje bowiem niepowtarzalną, absolutnie bezwarunkową przyjaźń.

W świadomości wielu osób terapia z udziałem psa (kynoterapia) ma pomagać przede wszystkim dzieciom – zarówno zdrowym, biorącym udział w zajęciach edukacyjnych usprawniających strefę poznawczą i intelektualną, jak i niepełnosprawnym, których terapie są ukierunkowane na konkretne cele rehabilitacyjne. I rzeczywiście, kudłaci terapeuci są na tyle atrakcyjni dla małych pacjentów, że wyzwalają w nich motywację do różnych aktywności, ćwiczeń ruchowych, rozwoju mowy, przyswajania wiedzy, a więc tych wszystkich czynności, których zazwyczaj dzieci unikają w procesach rehabilitacji czy edukacji. 

Psy i dorośli

Znacznie rzadziej grupę odbiorców terapii z udziałem odpowiednio wybranego i wyszkolonego psa stanowią osoby dorosłe. A przecież kontakt z nim ma pozytywny wpływ na wzrost poczucia bezpieczeństwa, stabilności, zwiększa odporność...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy