Na sportowym haju. O psich uzależnieniach

Psychologia zwierząt

Sporty kynologiczne – jak sama nazwa wskazuje – są dla psa, nie dla człowieka. Jeśli człowiek tak bardzo potrzebuje sportowej rywalizacji, to sam może zapisać się na wybrany sport, a psu dać wtedy czas na regenerację przed kolejnym spacerem lub prawidłowo skonstruowanym treningiem.

Gdy prowadzę wykłady lub szkolenia, często słyszę opowieści zatroskanych opiekunów o problemach, jakie sprawiają ich podopieczni – border collie, owczarki niemieckie, australijskie czy szetlandzkie – które regularnie uprawiają sport. Pogoń za samochodami, potężne fiksacje na zabawkach, kręcenie się wokół własnej osi na spacerze, szarpanie i przegryzanie linki treningowej, a nawet fobie – to tylko kilka z wielu przykładów takiego zachowania. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego psy się tak zachowują mimo uprawiania różnych dyscyplin sportowych?

Czym są sporty kynologiczne?

To aktywności dla psów i ich przewodników, które w założeniu mają zaspokajać potrzeby psów wynikające z ich biologii. Są one tak konstruowane, aby uprawiający je czworonóg mógł realizować konkretne aktywności z repertuaru łańcucha łowieckiego lub strategii społecznych.
Taki był zamysł. Niestety, coraz częściej sporty kynologiczne służą ludziom, a nie psom. Ludzie wymyślają sobie, że ich psy będą mistrzami w jakiejś dyscyplinie, traktują treningi jako okazję do poszerzania swoich kręgów towarzyskich alb...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy