Nagrodę wręczę sobie sam

Psychologia zwierząt

Słyszeliście kiedyś o samonagradzającym zachowaniu u psów? Mamy z nim do czynienia wtedy, gdy pies bez udziału opiekuna osiąga korzyści z różnych czynności. Najprościej rzecz ujmując – sam siebie nagradza. Czy powinniśmy dopuszczać do takich sytuacji? A jeżeli nie, to co możemy zrobić?

Najważniejszym sygnałem, który powinien zwrócić uwagę opiekuna, jest to, że pies nie okazuje potrzeby wchodzenia z nim w interakcję. Największą przyjemnością dla zwierzęcia jest określone zachowanie oraz jego bezpośredni skutek. Wszystko ma związek z niezaspokojonymi psimi popędami i instynktami.
Nie wolno ignorować takich sytuacji! Samonagradzanie nie zniknie, nie ulegnie wygaszeniu, a wielokrotnie powtarzane będzie coraz bardziej się wzmacniało. Ignorowanie go tylko pogorszy sytuację. Dlatego tak ważne jest dostrzeganie takich momentów i skuteczne działanie. 

Zachowania samonagradzające

Jedzenie
Wyobraźcie sobie psa, który w przeszłości musiał walczyć o jedzenie, nie ma zaspokojonych potrzeb łowieckich, nudzi się i jest niewybiegany. Jego głównym celem stanie się poszukiwanie smakołyków, np. na blacie w kuchni. Czasami uda mu s...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy