Otello na smyczy - O psiej zazdrości

Psychologia zwierząt

Zrozumienie psa jest kluczowym elementem wspólnego życia ze zwierzęciem. Poznając jego język, wysyłane sygnały i emocje, staniemy się świadomymi opiekunami. Dzięki temu unikniemy zazdrości i związanych z nią problemów.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego postanowili zbadać, czy psy są zazdrosne. Zaprosili więc grupę opiekunów z ich psami. Każdą parę zamykali razem w przygotowanym pomieszczeniu. Najpierw przez minutę człowiek i pies bawili się ze sztucznym psem, który chodził i szczekał. Po trzydziestosekundowej przerwie właściciel przez półtorej minuty sam bawił się ze sztucznym zwierzakiem, ignorując swojego pupila, po czym wracał do zajmowania się nim. Najpierw przez minutę bawił się z nim plastikową dynią, a przez kolejne sześćdziesiąt sekund czytał książkę.

Nietrudno się domyślić, że pies zabawka wzbudzał największe emocje u żywych zwierząt. Niektóre na niego warczały, inne próbowały wciskać się między zabawkę a swojego opiekuna, a prawie wszystkie chciały zwrócić na siebie uwagę ludzi. Naukowcy nie mieli wątpliwości – psy bywają zazdrosne.

POLECAMY

Czy to już zazdrość?

Większość objawów zazdrości jesteśmy w stanie dostrzec od razu. Czasami jednak trzeba bacznie obserwować psa, aby je wyłapać. D...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy