Otello na smyczy - O psiej zazdrości

Psychologia zwierząt

Zrozumienie psa jest kluczowym elementem wspólnego życia ze zwierzęciem. Poznając jego język, wysyłane sygnały i emocje, staniemy się świadomymi opiekunami. Dzięki temu unikniemy zazdrości i związanych z nią problemów.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego postanowili zbadać, czy psy są zazdrosne. Zaprosili więc grupę opiekunów z ich psami. Każdą parę zamykali razem w przygotowanym pomieszczeniu. Najpierw przez minutę człowiek i pies bawili się ze sztucznym psem, który chodził i szczekał. Po trzydziestosekundowej przerwie właściciel przez półtorej minuty sam bawił się ze sztucznym zwierzakiem, ignorując swojego pupila, po czym wracał do zajmowania się nim. Najpierw przez minutę bawił się z nim plastikową dynią, a przez kolejne sześćdziesiąt sekund czytał książkę.

Nietrudno się domyślić, że pies zabawka wzbudzał największe emocje u żywych zwierząt. Niektóre na niego warczały, inne próbowały wciskać się między zabawkę a swojego opiekuna, a prawie wszystkie chciały zwrócić na siebie uwagę ludzi. Naukowcy nie mieli wątpliwości – psy bywają zazdrosne.

Czy to już zazdrość?

Większość objawów zazdrości jesteśmy w stanie dostrzec od razu. Czasami jednak trzeba bacznie obserwować psa, aby je wyłapać. Do podstawowych symptomów psiej zazdrości zaliczamy:

 • oddzielanie osoby lub przedmiotu od opiekuna,
 • zaczepianie opiekuna – szturchanie łapą, nosem, przynoszenie zabawek, wokalizacja,
 • nadmierna ekscytacja,
 • znaczenie terytorium,
 • zachowania agresywne – warczenie, kłapanie zębami,
 • smutek, apatia,
 • ogólne sygnały uspokajające.

Warto bacznie obserwować psa, aby wyłapać powtarzające się zachowanie i połączyć je z obiektem zazdrości. Po prawidłowej diagnozie trzeba od razu wkroczyć z działaniem zapobiegawczym i łagodzącym zazdrość. W wypadku jakiejkolwiek wątpliwości warto skonsultować z behawiorystą plan działania. 

Nowy rywal

Zazdrość pojawia się u psa przede wszystkim przy dużych zmianach w życiu, takich jak pojawienie się dziecka, nowego partnera opiekuna czy innego zwierzaka. Nasz pupil dosyć szybko się orientuje, że odkąd jest ten dziwny mały człowiek albo nowy pies, on przestał być oczkiem w głowie. Nie rozumie tego, co dla ludzi jest oczywiste – trzeba teraz dzielić miłość między psa a nowego partnera, dziecko czy szczenię. Okazywanie zazdrości może wtedy nie ograniczać się tylko do mieszkania czy domu, ale pojawiać się także podczas spaceru czy wspólnej podróży. 
 

Pamiętaj 
Jeżeli zazdrość jest na tyle silna, że przybiera formę agresji, trzeba koniecznie poprosić o pomoc behawiorystę. Inaczej można tylko pogłębić problem. 

 

Zazdrości mówimy „nie”

Gdy już rozpoznamy przyczyny psiej zazdrości, pora na jej likwidację. Pamiętajmy, że zaniedbana zazdrość, nawet najmniejsza, może przerodzić się w niekontrolowaną i niebezpieczną agresję. Najważniejsze, aby pokazać psu, że nie musi się niczego obawiać i nic nie traci. 

W wypadku zazdrości o nowego partnera opiekuna czy znajomego sprawdzą się następujące ćwiczenia.

Krok pierwszy
Rozmowa z nowym partnerem czy ze znajomym. Warto sprawdzić, jakie emocje odczuwa w stosunku do naszego psa. Jeżeli się boi, to koniecznie nad tym popracujcie. Musi mieć świadomość, że lęk pogłębia w psach niepokój, ponieważ doskonale go wyczuwają. 

Krok drugi
Wspólny spacer. Na początku niech nowy partner czy znajomy nie zwraca uwagi na psa. Zaprowadźmy jego oraz psa na grunt neutralny dla obojga i dajmy im czas na uspokojenie oddechu, zrelaksowanie się. Następnie poprośmy partnera/znajomego o kucnięcie i wyciągnięcie ręki ze smakołykiem. Niech nie nawiązuje kontaktu wzrokowego z psem. Sami zaś zachęćmy psa do wzięcia smakołyku. Po paru udanych próbach przejdźmy do kolejnego kroku.

Krok trzeci
Zwiększenie bliskości. Niech partner/znajomy sam poprowadzi psa na smyczy, spróbuje go przywołać albo pobawić się ulubioną zabawką zwierzaka. Dzięki temu wywołamy pozytywne skojarzenie, pokażemy psu, że nie musi się obawiać o utratę naszej uwagi, a nawet może dużo zyskać. 

Krok czwarty
Mieszkanie/dom. Tutaj również bazujemy na podawaniu smakołyków, wspólnej zabawie szarpakiem czy na aktywnościach węchowych. Pozwólmy partnerowi na karmienie psa, znacznie zwiększy to bowiem zaufanie między nimi. Wkrótce pies z pewnością zrozumie, że nie ma o co być zazdrosny, ponieważ ta nowa osoba jest przyjacielem i nie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
 • Zniżki na konferencje i szkolenia
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy