Pies to nie dziecko - O skutkach uczłowieczania

Na temat

Z biologicznego, psychologicznego i społecznego punktu widzenia pies nigdy nie będzie człowiekiem. Zawsze będzie psem. Inne myślenie wrzuca go w bardzo ciasny gorset ludzkich oczekiwań i przekonań.

Masz psa? Cudownie! Leży pewnie obok Ciebie, drepcze po pokoju albo podchodzi, trąca zimnym nosem Twój łokieć i wpatruje się błyszczącymi oczami, zapraszając do zabawy lub po prostu na spacer. Kochasz tego czworonoga nad życie, jesteś gotów oddać mu wszystko.

Jak się objawia Twoje zaangażowanie emocjonalne w relację z czworonożnym przyjacielem? Oboje się cieszycie, gdy jesteście razem albo biegacie po łące, bawiąc się ulubioną piłeczką. Albo gdy wracasz po ciężkim dniu do domu i przytulając się do futra swojego „maluszka”, czujesz ulgę. Albo gdy widzisz jego pierwsze osiągnięcia szkoleniowe, rozpiera Cię duma. A nawet gdy pies np. pogryzie pozostawione w korytarzu obuwie lub wytarza się na spacerze w najbardziej śmierdzącej padlinie, coś każe Ci pomyśleć: „Zemścił się pewnie za to, że…”.

POLECAMY

To naturalne, że im dłużej mieszkasz z psem, tym mocniejsza staje się wspólna relacja. Nawet nie zauważasz, kiedy zwierzak staje się częścią Twojej rodzin...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy