Pies to nie pluszak

Ważna rola dotyku

Psychologia zwierząt

Kontakt z psami możemy nawiązywać na wiele sposobów: obserwować je, robić im zdjęcia, podawać smakołyki (oczywiście za zgodą opiekunów). Wcale nie musimy ich od razu dotykać.
 

Dotyk jest istotnym, ale i trudnym zmysłem. Jego funkcje oraz możliwości, jakie nam daje, są tak szerokie i skrajne jednocześnie, że mogą nawet się niekiedy wykluczać. Dotyk zarówno sprawia nam przyjemność (np. przy delikatnym pogłaskaniu policzka), jak i przynosi ból i dyskomfort (np. przy dotyku zranionego miejsca). Za pomocą dotyku poznajemy otoczenie (do pierwszego roku życia jest on dominującym zmysłem), unikamy niebezpieczeństw (np. cofamy rękę, gdy czujemy nadmierne ciepło), a także budujemy i utrwalamy więzi z drugą osobą.
Dotyk jest silnym fundamentem relacji z innymi ludźmi. Rodzice przytulają i całują swoje dzieci, przyjaciele się poklepują i obejmują, zakochani trzymają się za ręce i się przytulają. Dotyk to także ważny element komunikacji niewerbalnej, sygnalizuje zagrożenia, niepokoje, radość, życzliwość, pocieszenie. Niestety, dotyk może być także bezpośrednim zagrożeniem podczas aktów przemocy czy wykorzystania seksualnego. Mówiąc wprost: wszystko zależy od tego, kto, jak i w jakich okolicznościach nas dotyka. 

Obcy dotyk bez zgody

Ogromne znaczenie ma też to, czy jesteśmy gotowi na dotyk. Odczujemy przyjemność, a m...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy