Polowanie na cienie. O zaburzeniach kompulsywnych

Psychologia zwierząt

Niemal wszystko, co pies robi, ma zaspokajać jego potrzeby – biologiczne, psychiczne i społeczne – a tym samym zapewniać mu komfort. Co jednak w sytuacji, gdy jakieś jego zachowanie staje się nieadekwatne do okoliczności, zbyt intensywne lub wręcz kompulsywne?

Kiedy pojawia się w Twoim życiu pies, z każdym dniem lepiej się poznajecie i powoli uczycie się siebie nawzajem. Zauważacie swoje codzienne nawyki, to, czego nie lubicie, i to, co sprawia obu stronom przyjemność. Czasami jednak u Twojego podopiecznego pojawiają się nietypowe zachowania, jak wpatrywanie się w cienie czy gonienie ogona. Czy trzeba się nimi martwić? 
Bazując na ludzkich modelach zaburzeń lękowych, specjaliści wyodrębnili tzw. psie zaburzenia kompulsywne (canine compulsive disorder, CCD) jako odpowiednik ludzkich zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (Obsessive-compulsive disorder, OCD), które charakteryzują się natrętnymi myślami i (lub) natrętnym powtarzaniem czynności. W psim modelu zaburzeń kompulsywnych podstawowym objawem są tzw. zachowania repetytywne (a więc stale powtarzane), które nie pełnią żadnej funkcji i zaburzają codzienne funkcjonowan...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy