Psi Alzheimer

Na temat

Cieszymy się, bo nasi czworonożni ulubieńcy żyją coraz dłużej. Niestety, oznacza to także pojawianie się poważnych chorób. Wśród nich szczególnie przykry jest Zespół zaburzeń poznawczych, czyli odpowiednik choroby Alzheimera.
 

Weterynaria z roku na rok wie więcej o zdrowiu i zachowaniu naszych zwierząt. Opracowywane są nowe terapie i leki, zmienia się również podejście do zwierząt domowych. Kiedyś w większości traktowane jak meble, dziś w wielu domach są pełnoprawnymi członkami rodzin. Opiekunowie stają się coraz bardziej świadomi w zakresie ich zdrowia. Systematycznie prowadzają swoich pupili do specjalistów, i to nie tylko w wypadku choroby, ale także w ramach profilaktyki. Wszystko to sprawia, że średnia długość życia domowych psów i kotów wyraźnie się wydłuża.
To korzystne zjawisko stawia jednak przed personelem weterynaryjnym i opiekunami nowe wyzwania diagnostyczno-lecznicze, zwłaszcza w zakresie zdrowia psychicznego i możliwości poznawczych zwierząt. Zaburzenia poznawcze u starszych osobników można porównać z chorobą Alzheimera u ludzi. Z wiekiem w mózgach naszych pupili dochodzi do zmian na poziomie zarówno strukturalnym (w budowie), jak i biochemicznym czy fizjologicznym (w dz...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy