Psi nastolatek

Psychologia zwierząt

Okres dojrzewania i wkraczania dziecka w dorosłość obfituje w różne emocje, trudności i wyzwania, z którymi musi się zmierzyć. Jego ciało ulega zmianom, hormony szaleją, rośnie poczucie własnej odrębności i skłonność do buntu. A jak wygląda dojrzewanie psiego nastolatka?

Przyczyn problemów w zachowaniu psa szukamy na różnych płaszczyznach: niepoprawnej socjalizacji, uwarunkowań genetycznych czy utrzymującej się dużej frustracji w różnych sytuacjach. Jedno warto powiedzieć jasno: nie zawsze problemy i trudności w dorastaniu psów to nasza wina. Czasem możemy dokładać wszelkich starań, aby pies rozwijał się prawidłowo, ale niektórych rzeczy po prostu nie przeskoczymy. 
Taką rzeczą „nie do przeskoczenia” jest okres dojrzewania. Choć to faza przejściowa, jednak potrafi bardzo dać w kość opiekunom. W tym okresie pojawiają się (choć nie zawsze) pierwsze problemy behawioralne. Ten trudny czas przypada między czwartym a dwunastym miesiącem życia psa. Rozbieżność jest duża, pies bowiem nie jest już szczeniakiem ani nie jest jeszcze dorosłym psem. Łatwiej zrozumiemy, co się z nim wtedy dzieje, gdy przypomnimy sobie własne nastoletnie problemy z pryszczami, pierwsze porywy serca i wagarowanie w wieku 13–14 lat.
W tym okresie w psim organizmie zachodzi mnóstwo...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy