Psia osobowość i jej zaburzenia

Na temat

Psy, tak jak ludzie, mogą cierpieć na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne – nerwice, lęki, fobie. Czy dotykają je również zaburzenia osobowości?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności musimy zastanowić się nad pojęciem osobowości. Czym ona jest i czy istnieje określony model osobowości u psa? Aby zobrazować złożoność tego zagadnienia, zacznijmy od definicji osobowości u człowieka. Psychologia opisuje ją jako indywidualny, charakterystyczny wzorzec zachowania, uczuć i myśli, stały w czasie i w różnych sytuacjach. Najbardziej znana i najczęściej przywoływana jest tzw. pięcioczynnikowa teoria osobowości. Przyjmuje ona, że osobowość człowieka składa się z pięciu głównych składowych (oraz trzydziestu mniejszych): ugodowości (dystans / bliskość do ludzi), otwartości na doświadczenie (dystans do doświadczeń / otwartość na doświadczenia), sumienności (mała waga przywiązywana do obowiązków / duża waga przywiązywana do obowiązków), ekstrawersji (mała potrzeba stymulacji / duża potrzeba stymulacji), neurotyzmu (odporność / wrażliwość na trudności).

Osobowość psa

Chyba każdy opiekun psa może opowiadać godzinami o charakterze swojego ulubieńca, podając szczegółowe przykłady. Kochamy nasze zwierzaki i najczęściej potrafimy przewidzieć, jak zachowają się w określonych sytuacjach. Czy są to jednak dowody na ist...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy