Psie emocje – zagadka godna Sherlocka Holmesa Nauka na tropie mechanizmów psich zachowań

Psychologia zwierząt

Reakcje psa na otaczający świat, również na własne wewnętrzne odczucia, są nieraz zagadką godną samego Sherlocka Holmesa. Behawiorysta często więc wciela się w detektywa, który po nitce do kłębka dociera do zakamarków psiego umysłu.

Przyjrzyjmy się temu ciągowi przyczynowo-skutkowemu. Co w nim jest wiadomą, a co przysłowiowym „iksem”? Tak naprawdę każdy z jego elementów może być wielką niewiadomą. Widzimy zachowanie swojego psa, próbujemy ustalić bodziec, który je wyzwala, oraz zrozumieć, jaką potrzebę ono zaspokaja i jakie emocje towarzyszą czworonogowi. Rozwiązanie tej łamigłówki wymaga naprawdę dobrej znajomości psiej natury. Co więc zrobić, aby pomóc psu i przy okazji samemu nie zwariować?

Nauka przychodzi z pomocą

Nauka podejmuje próby m.in. wyjaśnienia mechanizmów określonych zjawisk zachodzących w świecie. Aby móc je zrozumieć i czytelnie wyjaśnić odbiorcom, tworzy różnorodne modele – mniej lub bardziej trafne – jednak zawsze służące dążeniu do prawdy. Dotyczy to także badań nad psami, zwłaszcza nad ich psychiką.

Schemat 1. Przebieg realizacji potrzeby w oparciu na instynkcie zwierzęcia

Dla naszych celów zajmijmy się teorią systemów emocjonalnych stworzoną przez Jaaka Pankseppa, amerykań...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy