Sposoby na niejadka - Budowanie motywacji żywieniowej

Trening behawioralny

Twój pies nie chce jeść, nawet kiedy pod nos podsuwasz mu najbardziej aromatyczne smaczki? Niestety, zdarza się to całkiem często. Jak więc zadbać o psiego niejadka? Czy istnieją metody uatrakcyjnienia posiłku, które spowodują, że pies zacznie jeść?

Wiele psów na sam widok karmy czy przysmaków dostaje ślinotoku. Są jednak i takie, które nie chcą jeść. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na odczarowanie jedzenia.

Najpierw diagnoza

Pierwszym krokiem do usunięcia problemu będzie znalezienie przyczyny. Zacznijcie od wykluczenia wszelkich chorób i problemów zdrowotnych. Koniecznie sprawdźcie stan uzębienia, brzucha, nerek, wątroby i krwi. Weterynarz z pewnością odpowiednio Was nakieruje i pomoże w diagnozie.

Warto się zastanowić również nad tym, czy w ostatnim czasie pies nie przeżył dużego stresu. Wtedy również mogą pojawić się problemy z jedzeniem, apatia, ogólne zniechęcenie. Czasami odmowa jedzenia może być formą zwrócenia na siebie uwagi. Opiekun późno wraca do domu, nie ma czasu ani ochoty na kontakt z psem, pojawił się nowy domownik, a może pies zmaga się z lękiem separacyjnym? Koniecznie przeanalizujcie, czy w Waszym życiu zaszła zmiana na tyle poważna, że pies nagle przestał jeść. Jeżeli pies jest zdrowy, można przejść do kolejnego kroku.

Powodów zmniejszonego apetytu u psów można się doszukiwać zarówno wśród przyczyn zdrowotnych, jak i behawioralnych. Po wykluczeniu problemów ze zdrowiem warto przyjrzeć się bliżej karmie serwowanej pupilowi. Częstym rozwiązaniem problemu niechęci do jedzenia jest zmiana diety. Warto wówczas szukać produktów o innym składzie, źródle białka oraz smakowitości. Jednym z rodzajów karm najchętniej spożywanych przez zwierzęta domowe są produkty powstające ze świeżego mięsa, takie jak linia Carnilove True Fresh. To właśnie ono nadaje wyrazistego smaku i pobudza zmysły zwierzęcia, co bezpośrednio wpływa na spożywanie karmy.
lek. wet. Kamil Kowalczyk

By niejadek zjadł obiadek

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest regularność. Nigdy nie zostawiajcie karmy w misce na cały dzień. Takie jedzenie jest nieatrakcyjne i nudne. W porze posiłku podajcie psu miskę i poczekajcie kwadrans. Jeśli nie zje, zabierzcie ją z powrotem. Ponownie wystawcie dopiero przy drugiej porze karmienia. Pies szybko zrozumie, że nie ma stałego dostępu do karmy, warto więc zjeść, kiedy ma taką możliwość. 

Kolejną sprawą jest rodzaj karmy. Być może psu nie odpowiada jej skład lub zapach. Spróbujcie zmienić ją na rybną lub dodać do niej olej (oliwa z oliwek, olej z łososia, tran) czy mięso. 

Dodatkowo możecie kupić różne polepszacze smaku w proszku, np. czystek, żwacze, żółtka jaj czy wątróbkę. Na rynku bez problemu znajdziecie przeróżne dodatki. 

Następna sprawa to przysmaki. Musicie kategorycznie je wykluczyć z codziennego menu i przekazać wytyczne całej rodzinie. Nikt nie powinien dokarmiać psa między posiłkami, ponieważ wtedy cała praca pójdzie na marne. Pies będzie miał pełny żołądek i nawet nie spojrzy w stronę swojej miski. Nie wolno również podawać psu resztek z obiadu czy ze stołu. 

Motywacja żywieniowa

Warto również zadbać o odpowiednią motywację żywieniową. Musicie pokazać psu, że jedzenie może być ciekawe. Psy są drapieżnikami i uwielbiają zdobywać jedzenie. W wielu wypadkach podany prosto pod nos pokarm jest zwyczajnie nudny. Oto dziesięć zabaw, które pomogą uatrakcyjnić posiłki. Dzięki temu pies zyska pewność siebie, zaspokoi swoje potrzeby węchowe i umysłowe oraz inaczej spojrzy na jedzenie. 

  1. Mata węchowa – możecie kupić gotową lub zrobić ją sami. Może nią być wycieraczka lub podkład wyłożony frędzlami z materiału. Ukrywacie w niej smakołyki lub karmę i zachęcacie psa do węszenia.

    POLECAMY

  2. Ruloniki – niektóre zabawki możecie tworzyć sami. Wystarczy zebrać rolki po papierze toaletowym i użyć wyobraźni. Zginajcie rogi, sklejajcie je, składajcie w figury, układajcie w kartonie – róbcie z nimi cokolwiek przyjdzie Wam do głowy. Pamiętajcie: nie ma złych pomysłów. Do środka oczywiście wkładajcie jedzenie i obserwujcie zabawę psa.
  3. Zabawki interaktywne – w sklepach zoologicznych czy w sieci znajdziecie mnóstwo takich zabawek: od przesuwanych kl...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy