Strachodźwięki - Trening odporności na hałasy

Trening behawioralny

Wyobraźmy sobie, jak musi się czuć nasz pies, gdy zaprowadzimy go do śródmieścia, centrum handlowego czy na imprezę. Zewsząd atakują go głośne dźwięki o ogromnej skali tonów i natężenia. Skutek może być taki, że pojawią się u niego objawy strachu lub nawet fobii.

Podobno w ciągu doby dociera do nas tyle bodźców, ile pięćdziesiąt, sześćdziesiąt lat temu nasi dziadkowie i rodzice otrzymywali przez pół roku. Postęp technologiczny, szaleńcze tempo życia oraz nieustanna gonitwa za tzw. szczęściem sprawiają, że naszemu wymęczonemu już układowi nerwowemu fundujemy potężną dawkę stymulatorów. A co do powiedzenia na ten temat mają nasze psy?

Zmysły, które ratują życie
Cofnijmy się na chwilę do okresu ewolucji psa, kiedy był on dzikim zwierzęciem. Aby przeżyć, musiał polować, ale także unikać zagrożeń. Zmysły, w które natura wyposażyła psa, były i są swoistym systemem ostrzegania i alarmowania. Aby system ten dobrze spełniał swoje zadania, musiał być bardzo wrażliwy, gdyż przeoczenie najmniejszego nawet zagrożenia lub możliwości zdobycia posiłku mogło skutkować rychłym zakończeniem życia zwierzęcia.
Szczególnie ważnym zmysłem – obok 
węchu – był słuch, ale odpowiednio ukształtowany. W dalszej części artykułu pokażę, o ile wrażliwszy jes...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy