Tożsamość psa

Na temat

Według wielu badaczy psy wiedzą, kim są, i potrafią odróżnić siebie od innych osobników. Dowiodły tego wyniki dobrze skonstruowanych testów i eksperymentów, które uwzględniały zdolności poznawcze i możliwości umysłowe psów, choć badania wciąż trwają...

Patrzysz w lustro i wiesz, że Ty to Ty. Zdajesz sobie sprawę, że właśnie w tej chwili Twoja ręka trzyma gazetę, że czytasz w niej teksty i od razu oceniasz, czy zawarte w nich myśli i idee są zgodne z Twoimi. Świadomość tego, kim jesteś i jak sam siebie widzisz w świecie, to właśnie tożsamość.
A jak jest z innymi istotami zamieszkującymi Ziemię? One także mają poczucie tożsamości? A co z psem – gatunkiem posiadającym tak wiele fenomenalnych możliwości, jeśli chodzi o zmysły, inteligencję, zdolności adaptacyjne? Każdy opiekun z pewnością chciałby, aby jego wspaniały czworonożny towarzysz miał świadomość swojej wyjątkowości. Czy jednak jest to realne i zgodne z możliwościami poznawczymi psa?

Test lustra

Możemy mówić o kilku rodzajach świadomości, np. z tożsamością społeczną mamy do czynienia, gdy uświadamiamy sobie zależności panujące w naszej grupie oraz miejsce, jakie w niej zajmujemy. Z kolei tożsamość osobista pozwala dostrzec to, co różni mnie od pozostałych – jestem wtedy obserwatorem i jednocześnie sędzią samego siebie. 
To ludzka świadomość. W wypadku zwierząt, a więc i psów, naukowcy rzadko mówią otwarcie o poczuciu tożsamości, stosują raczej pojęcie samoświadomości, którą rozumieją jako świadomość doznawania doświadczeń, uczuć, myśli, potrzeb, emocji. Sztandarową metodą na potwierdzenie lub odrzucenie istnienia samoświadomości jest test lustra, opracowany przez amery...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy