Uciekaj lub walcz

Strategie przetrwania u psów (i ludzi)

Psychologia zwierząt

To zdumiewające, w ile różnych strategii ukrywania strachu wyposażyła matka natura naszych czworonożnych pupili. Jeśli nagle chcą się bawić i nas zaczepiają, powinny się nam zapalić lampki alarmowe, może to bowiem być znak, że coś je poważnie zaniepokoiło albo nawet przestraszyło.

Oczywiście psy nie oszukują nas w tym zakresie celowo. Celem oszustwa jest raczej agresor. Nietypowe zachowania lękowe służą im do tego, aby go wywieść w pole. Czasami zdarzy się, że równie skutecznie zmylą tego rodzaju strategiami na przetrwanie również swoich opiekunów. Musimy więc być czujni na gwałtowne zmiany zachowania naszych psów: nadmierną radość czy nagłe zaprzestanie wszelkiej aktywności.

Wyścig zbrojeń w walce o przetrwanie

To zjawisko ewolucyjne – opisane przez dwóch znakomitych badaczy Richarda Dawkinsa i Johna R. Krebsa. Chodzi o to, że drapieżnik zbroi się w skuteczne narzędzia, aby upolować ofiarę, ta jednak nie pozostaje dłużna i stara się przynajmniej dorównać przeciwnikowi w jakości strategii przetrwania. Dlatego żaden pies nie pozwoli sobie na lekceważenie tego, co jego organizm uzna za zagrożenie, nawet krzyku podczas kłótni czy huku grzmotu podczas burzy. A czym są strategie przetrwania? To starannie dobieran...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy