Weterynarz Google - Gdzie (nie) szukać wiedzy na temat zdrowia naszego psa

Recepta na zdrowie

Chcąc jak najlepiej dla naszego psa, czymś naturalnym jest, że w wypadku wystąpienia u niego jakiegoś problemu zdrowotnego staramy się szybko znaleźć rozwiązanie, najczęściej w internecie. Niestety, w dobie szerokiego dostępu do informacji, zwykle odpowiedzi na nasze pytania szukamy w niewłaściwych źródłach. Skąd czerpać wiedzę, żeby pomóc, a nie zaszkodzić? Jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą doktor Google?

Kilka lat temu miałam w sobie na tyle samozaparcia i determinacji, że zdarzało mi się zerkać na fora i podpowiadać opiekunom postępowanie w konkretnych przypadkach. Nie diagnozowałam pacjentów, raczej zwracałam uwagę na sytuacje, które wyglądały naprawdę groźnie. Bardzo szybko zauważyłam, że większość osób, które niby szukają w sieci pomocy, tak naprawdę potrzebują wymówki, aby nie iść ze zwierzęciem do lekarza: „Czy to coś groźnego?”, „Czy powinnam iść z nim do weta?”, „Pytam was, bo nie chcę wydawać kasy na weta bez sensu”. Tak naprawdę osoby te podjęły już decyzję, a na forum szukają tylko tych, którzy wirtualnie poklepią ich po plecach i powiedzą: „Masz rację, poczekaj kilka dni, pewnie samo przejdzie”. Po kilku takich komentarzach sumienie od razu jakby czystsze.

 

POLECAMY

 

Gdy po jednym z moich wpisów kilka osób uznało mnie za (cytuję dosłownie) „młodą lekareczkę, która świata nie zna i te swoje książki może sobie… schować do szafki”, powiedziałam: „Koniec!” i wycofałam się z wszelkiej aktywności na „specjalistycznych” forach.

Pytania bez sensu

Dlaczego pytanie niez...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy