Zabawa w życiu psa

Na temat

W relacjach z psami, zwłaszcza w zabawie z nimi, musimy okazywać im szacunek, dbać o równowagę sił i nie próbować dominować. Zmuszanie do aportowania czy wciskanie do psiego pyska zabawki na pewno popsuje nie tylko atmosferę zabawy, ale także naszą wspólną relację.

„Nauka przez zabawę” – bardzo często słyszymy to powiedzenie, ale czy zastanawiamy się nad jego wymową? Przecież można wprost i bez kombinowania wykorzystać biologiczne i emocjonalne mechanizmy naszych psów oraz nas samych, aby wspólnie w dobrej relacji doświadczać świata, poznawać go i zdobywać nowe umiejętności i kompetencje. 

Powiązanie mechanizmów dostrzegł m.in. znany neurobiolog Jaak Panksepp, który opracował model siedmiu systemów emocjonalnych, wspólnych wszystkim ssakom. Nas będą interesować dwa: emocjonalny system szukania oraz emocjonalny system zabawy. 

POLECAMY

System szukania

Zaproponowany przez Jaaka Pankseppa system szukania jest w gruncie rzeczy tym, co psychologowie nazywają procesami motywacyjnymi. Ma on to do siebie, że jedyny uczestniczy w pracy wszystkich pozostałych systemów. Aktywują go bodźce, które sugerują odniesienie jakichś korzyści. Przyjemnie „łaskoczą” one odpowiednie neurony, co sprawia, że zwierzę lub człowiek będzie powtarzać zachowania, które do tego przyjemnego stanu doprowadzają. Dla drapieżników, a więc także dla psów, źródłem takiej szczególnej „przyjemności” będzie łańcuch łowiecki o następującej sekwencji działań: węszenie, wypatrywanie, skradanie się, bieg, wyskok, chwyt, szarpanie, rozdrabnianie, gryzienie, lizanie.

Dość c...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy