Zabawki dla psów do wyboru, do koloru

Technologiczne nowinki czy tradycyjne gryzaki?

Na temat

Budowanie relacji ze zwierzęciem wymaga zaangażowania i należy do najtrudniejszych zadań w opiece nad psem. Zwierzę wymaga troski i kontaktu z człowiekiem, a okres rozłąki często wiąże się z zaburzeniami behawioralnymi. Czy piłka sterowana smartfonem jest w stanie zastąpić opiekuna? A może technologiczne nowinki to już przeżytek?

Wspólna zabawa człowieka i zwierzęcia, w odpowiedni sposób prowokowana przez opiekuna, buduje więź i pomaga nawiązać kontakt ze zwierzęciem lękliwym czy nieśmiałym. Zabawa bez udziału człowieka daje zwierzęciu podobne korzyści – uczy, rozwija i rozładowuje emocje. Zabawki edukacyjne od dawna wykorzystywane są do zaspokajania naturalnych instynktów zwierząt, zwłaszcza instynktu drapieżnika. W przypadku psów zabawa zaspokaja potrzebę tropienia, pogoni za ofiarą i zdobyczy. Dobra zabawka pobudza aktywność zwierzęcia, zarówno umysłową, jak i fizyczną, zaspokaja jego instynkt łowcy, a także łagodzi nudę spowodowaną życiem przy człowieku i w warunkach przez niego stworzonych, czyli w domu i często bez możliwości przebywania w naturalnym środowisku. Co więcej, zabawki, które dają możliwość poszukiwania pożywienia lub pomagają imitować polowanie, dają zwierzętom jeszcze inną korzyść – hamują tendencję do łapczywego pochłaniania pokarmu. 

Zabawka jak naturalna ofiara

Stąd oczywisty wniosek – zabawki mogą stanowić profilaktykę zaburzeń behawioralnych. A prawidłowo zorganizowana aktywność z wykorzystaniem zabawki dostosowanej do naturalnych potrzeb zwierzęcia może stać się lekarstwem na stres spowodowany nudą i brakiem aktywności lub nawet poważniejszymi zaburzeniami behawioralnymi. Według wie...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy