Zacznij od siebie. Czym są dobre rezultaty terapii psa?

Psychologia zwierząt

Zapisujemy nasze psy na zajęcia z behawiorystą i oczekujemy „dobrych rezultatów”. Co to jednak znaczy? Kiedy tak naprawdę możemy mówić o „dobrych rezultatach” terapii? I dla kogo mają one być dobre: dla nas czy dla naszych czworonożnych podopiecznych?

Na zajęcia z behawiorystą decydujemy się zazwyczaj wtedy, gdy uznajemy jakieś zachowanie naszych pupili za problemowe. Oczekujemy, że współpraca ze specjalistą przyniesie rezultat, jakiego pożądamy. Jeśli nasz pies np. obszczekuje sąsiadów, to chcemy, aby po kilku sesjach spokojnie obok nich przechodził. Jeśli mocno ciągnie na spacerach, to wymagamy od behawiorysty gotowego planu treningowego, który sprawi, że nasz ulubieniec zacznie chodzić na smyczy w dokładnie taki sposób, jaki sobie wymarzyliśmy. Krótko mówiąc, nasze wyobrażenia dotyczące terapii behawioralnej są niezwykle proste – zgłaszam problem i otrzymuję konkretne, „dobre” rozwiązanie.
Jak to jednak wygląda w rzeczywistości? Jakie nastawienie do pracy ze specjalistą będzie najbardziej wspierać proces zmi...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy