Zawstydzony zazdrośnik

Na temat

Od dawna wiemy, że psy odczuwają różne emocje. Sami to widzimy, gdy nasi pupile wpatrują się w nas z absolutnym oddaniem i miłością albo gdy okazują prawdziwą zazdrość o nowego członka rodziny lub kolejnego zwierzaka w domu. Czy jednak psy są zdolne do uczuć wyższych? Co na ten temat ma do powiedzenia współczesna nauka?

Co mój pies sobie myśli? To pytanie zadaje niejeden opiekun czworonoga – i zapewne chce, żeby jego pupil sam udzielił odpowiedzi. To oczywiście nierealne, przecież pies nie potrafi mówić. Człowiek musi więc sam znaleźć odpowiedź, a najlepiej się temu przysłuży uważna obserwacja oraz lektura doniesień badaczy, którzy podają coraz więcej informacji na temat życia emocjonalnego naszych czworonożnych towarzyszy. Dzięki temu łatwiej zrozumieć stan wewnętrzny psa, unikając przy tym antropomorfizacji, która jest ogromną pokusą, ale i zagrożeniem dla prawdziwej i rzetelnej wiedzy o psach.

Emocja i jej rola

Każda emocja to krótkotrwały stan wewnętrzny. Powstaje w wyniku działania konkretnego bodźca na układ nerwowy człowieka czy zwierzęcia. Bodziec uruchamia bardzo złożony system produkcyjno-przekaźnikowy, który wytwarza liczne aktywne biologicznie substancje, transportowane do różnych części ciała za pośrednictwem neurotransmiterów i/lub krwi, aby aktywować konkretne reakcje organizmu, np. skurcz mi...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy