Budowanie relacji z psem agresywnym

Relacje i komunikacja

Jak budować relację z „trudnym” psem? Przede wszystkim trzeba poznać potrzeby gatunku, a następnie potrzeby i predyspozycje konkretnej rasy. Później należy zrozumieć tajniki komunikacji psów – one naprawdę próbują „mówić” do swoich opiekunów, ci jednak nie zawsze potrafią właściwie odczytać te przekazy.

Budowanie dobrej relacji to bardzo istotny element wspólnego życia człowieka i psa. Przez wiele lat pokutowało przeświadczenie, że jest ona wzorcowa wtedy, gdy pies posłusznie wykonuje wszystkie polecenia opiekuna. Na szczęście dzisiaj wiemy już znacznie więcej na temat potrzeb psa i tego rodzaju przekonania odchodzą w przeszłość. Proces wychowania psa – uczenie wykonywania podstawowych poleceń, nabywanie umiejętności życia w społeczeństwie – musi być oparty na wzajemnym zaufaniu, konsekwencji, trosce oraz współpracy. 

Zrozumienie to podstawa

Fundamentem dobrej relacji z psem jest zrozumienie potrzeb gatunkowych. To klucz do uformowania idealnego czworonożnego towarzysza na wiele lat. Aby tak się stało, opiekun musi rzetelnie się zaangażować i poświęcić czas na nawiązanie i umacnianie więzi z czworonożnym pupilem. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre rasy obdarzone są wrażliwszym temperamentem, przez co wymagają większego wyczucia i zaangażowania ze strony człowieka. Przedstawiciele tych ras często są lękliwi, nazbyt ostrożni i reaktywni, mają problemy z poczuc...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy