Co nam mówią psie zabawy?

Na temat

Zabawa u psów to bardzo szeroki temat. Wiele mówi o reakcjach psa, jego motywacji i stanie emocjonalnym, a także o jego relacji z właścicielem. Czy jednak wiemy, jak prawidłowo bawić się z naszym pupilem?

Zabawa może występować wewnątrzgatunkowo – pomiędzy psami, ale również pozagatunkowo – na przykład pomiędzy psem a opiekunem. Pies może bawić się sam lub w grupie innych psów.
Na temat zabawy psów krąży wiele popularnych przekonań, na przykład właściciele interpretują interakcje pomiędzy przypadkowo napotkanymi psami na spacerze najczęściej jako zabawę, nawet jeśli eskaluje ona do walki. W przypadku zabawy pomiędzy psem a człowiekiem mówi się właścicielom, by chowali i kontrolowali zabawki psa, dzięki czemu będzie on zmotywowany do wspólnej zabawy, a człowiek będzie bardziej atrakcyjny.
W mojej pracy szkoleniowca wykorzystuję zabawę do przyjrzenia się reakcjom psa, jego motywacji i stanom emocjonalnym oraz, a może przede wszystkim, obserwacja zabawy pomiędzy psem a opiekunem służy mi do określenia ich wzajemnej relacji.

Ukłon – zaproszenie do zabawy czy jednak coś więcej?

Wszyscy wiemy, jak wygląda ukłon (ang. playbow). Pies kładzie przednie łapy na ziemi, podczas gdy tylne są wyprostowane. Kiedy widzimy takie zachowanie, od razu przychodzi nam do głowy proste wyjaśnienie, że „pies się bawi”. Kiedy pies wykonuje ukłon w trakcie zabawy, dla innego psa jest to sygnał, który zmienia znaczenie wcześniejszego lub następnego zachowania. Poprzez ukłon pies mówi: „Mimo że moje zachowania są zbliżone do zachowań agresywnych, takich jak grożenie czy pogoń, to jest to tylko zabawa”. Prawie wszystkie wzorce zachowań obserwowane w zabawie zostały wykształcone w innych kontekstach. W zabawie mogą więc się pojawić zachowania z różnych części psiego etogramu, również z etogramu zachowań demonstracyjnych, czyli...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy