Codzienne rytuały z psem

Metody na zdrowe nawyki

Relacje i komunikacja

Wstajesz rano, otwierasz oczy, bezwiednie drepczesz do kuchni, wstawiasz czajnik, pijesz kawę, przeglądając internet, czytając wiadomości, albo po prostu rozmawiasz z towarzyszem codziennego zwyczaju – nie ukrywajmy tego, często jest nim Twój pies. To Twój codzienny rytuał, jeden z wielu, który wykonujesz mniej lub bardziej świadomie w ciągu każdego dnia, schematyczne i powtarzalnie.

Co dają Tobie i Twojemu czworonogowi takie wspólne magiczne chwile, czy są potrzebne?

Czym jest rytuał?

Samo słowo brzmi magicznie, jakby zaczerpnięte z księgi czarów. Czym rzeczywiście jest? To sekwencje wykonywanych ruchów, wypowiadanych słów, mających na celu osiągnięcie konkretnego celu. W wielu sytuacjach mistycznych ma on istotnie wydźwięk duchowy, okraszony tajemnicą, opisany ściśle chronionym przepisem na jego wykonanie, przekazywanym jedynie zaufanym osobom, zwykle ustnie, rzadko spisywany – aby nie dostał się w niepowołane ręce. 
Chociaż nie są one związane jedynie z magią, rytuały mają ogromne znaczenie w tworzeniu komunikacji społecznej, zrozumieniu świata oraz, co może zaskakiwać, w ukojeniu tęsknoty za powrotem do natury. Doskonale to pojęcie zdefiniował nieżyjący już prof. Wojciech Burszta, uznając rytuały za „czynności symboliczne, spełniane według ściśle określonych, sformalizowanych reguł, które stanowią formę aktu o społecznie doniosłym znaczeniu”.

POLECAMY

Wartości, które niesie rytuał

Wszystko zależy od celu, jaki ma osiągnąć, np.:

  • zakomunikowanie szacunku lub otwartości względem drugiego człowieka,
  • zrozumienie przez daną osobę zjawisk przyrodniczych, społecznych lub wewnętrznych,
  • podniesienie rangi, docenienie wartości, przedstawienie wysokiej jakoś...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy