Jak bezpiecznie jeździć na rowerze z psem?

Behawiorysta radzi

Dylemat: iść na rower czy pobyć dłużej z psem po całym dniu spędzonym w pracy – brzmi dla Ciebie znajomo? Nie musisz z niczego rezygnować – połączenie tych dwóch aktywności jest możliwe i może być doskonałą zabawą zarówno dla człowieka, jak i dla czworonoga. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, przede wszystkim – o bezpieczeństwie.

Nie dla każdego

Trzeba zaznaczyć, że nie każdy pies nadaje się do tej aktywności. Na początku najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, który oceni, czy stan zdrowia, kondycja fizyczna i predyspozycje rasowe psa pozwalają na rozpoczęcie wspólnych treningów tego typu. Jeżeli Twój pies jest zbyt młody (jego układ kostny nie jest w pełni wykształcony), ma kłopoty ze stawami lub z sercem, nie lubi długich spacerów lub jest to np. buldożek francuski (psy ras brachycefalicznych przez zmiany anatomiczne mają zwiększone zapotrzebowanie na tlen oraz problemy z termoregulacją), z pewnością należy zdecydować się na mniej wymagające aktywności. 
Zazwyczaj bieganie podczas jazdy opiekuna na rowerze sprawia przyjemność takim psom, jak husky (są genetycznie predysponowane do pokonywania znacznych odległości), lecz nie tylko. Można spróbować treningu ze wszystkimi zdrowymi psami, które potrzebują dużo ruchu, są aktywne i przyzwyczajone do regularnych ćwiczeń. Ich organizm przygotowany jest wtedy do wysiłku i nie ma problemu z dotrzymaniem tempa człowiekowi, który na rowerze porusza się zazwyczaj szybciej niż na standardowym spacerze. Doskonałym punktem wyjścia jest tutaj umiejętność wspólnego biegania – pies...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy