Jak nauczyć skutecznego przywołania?

Trening behawioralny

Nauczenie psa skutecznego przywołania jest niezwykle ważne dla jego bezpieczeństwa. Powrót czworonoga na komendę to także ułatwienie dla opiekuna, który dzięki zmniejszeniu prawdopodobieństwa wystąpienia kłopotliwych sytuacji, jest spokojniejszy i czerpie większą satysfakcję ze wspólnych interakcji z psem. Dobrze zaplanowany trening jest tutaj kluczem do sukcesu.

Każdy psiarz na pewno zgodzi się ze stwierdzeniem, że nic tak nie psuje radości ze wspólnego spacerowania i poznawania nowych ścieżek, jak nieodwoływalni, nachalni psi podbiegacze. Nadal się zdarza, że opiekunowie, nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa, na jakie narażają swojego czworonoga, np. potrącenie przez rower czy samochód, pogoń za zwierzyną, podbiegnięcie do psa, który nie ma ochoty na interakcję, puszczają go ze smyczy bez wypracowanego przywołania. 
Warto również przypomnieć, że za psa spacerującego luzem bez smyczy lub kontroli oraz bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela bądź opiekuna zgodnie z Kodeksem wykroczeń można otrzymać karę ograniczenia wolności, grzywnę do 1 tysiąca zł albo karę nagany. Jeśli dojdzie do zagrożenia zdrowia lub życia innych osób, mandat może wynieść nawet 5 tysięcy zł. Miejmy też na uwadze, że często jeśli nasz pies podejdzie do innego psa, który uczy się mijać przedstawicieli swojego gatunku bez nadmiernego pobudzenia, agresji czy chociażby zach...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy