Jak pies z kotem

Relacje i komunikacja

W ostatnim czasie coraz częściej pies i kot mieszkają pod jednym dachem. Niektórzy mówią nawet, że dzięki temu dom jest pełniejszy. Czy jednak da się między tymi dwoma gatunkami stworzyć harmonię i zgodę?
 

Wiele lat temu nie do pomyślenia było, żeby pies i kot mieszkały w jednym domu. Jest wiele różnic komunikacyjnych między tymi zwierzętami, które mogłyby wskazywać, że pies i kot nigdy nie stworzą zgranego teamu. W końcu skądś się wzięło powszechnie znane powiedzenie „żyć jak pies z kotem”, którego używamy do opisu trudnych – mówiąc dyplomatycznie – relacji międzyludzkich. Czy jednak to wyrażenie jest uzasadnione?

Pies kontra kot

Na początek przyjrzyjmy się dokładniej obu gatunkom. Zacznijmy od kota (Felis catus). To drapieżny gatunek, udomowiony około 10 tysięcy lat temu. Co ciekawe, proces ten przebiegł niejako samoistnie. Koty coraz częściej zbliżały się do budynków, w których było przechowywane zboże, aby polować na buszujące w nich gryzonie. Ludzie przekonali się o pożyteczności kotów i przestali je przepędzać, ale też prawdopodobnie nie starali się oswajać ich na siłę....

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy