Jak przetrwać na wybiegu dla psów

Trening behawioralny

Czy wybieg dla psa to na pewno dobry pomysł na spacer? Tak, ale przy zachowaniu odpowiednich zasad i opanowaniu umiejętności „czytania” swojego zwierzęcia. Jeśli jednak mamy wybór, lepiej zrezygnujmy z psiego wybiegu na rzecz wartościowego spaceru wzbogaconego treningiem. Dlaczego?

Mieszkasz w bloku, balkon jest rozmiaru pocztówki albo nie ma go wcale. Próżno szukać zieleni w okolicy i jedynym rozsądnym rozwiązaniem problemu wyprowadzenia psa wydaje się pobliski wybieg. Tyle tylko, że czas spędzony w psim parku rozrywki to zwykle walka o przetrwanie. Dlaczego? Bardzo często dlatego, że ludzie nie potrafią „czytać” zachowania swoich podopiecznych ani komunikować się z nimi. A za brak tej podstawowej umiejętności obwiniają swojego psa, cudze psy oraz innych ludzi – nigdy siebie. 

I właśnie dlatego na psich wybiegach, które powinny być bezpieczną przestrzenią, tak często dochodzi do niepotrzebnych scysji i nieporozumień między właścicielami. Jeśli więc musisz lub chcesz zabrać swojego pupila na wybieg, zrób to, kiedy będzie pusty. Możesz również umówić się na wspólną aktywną zabawę z opiekunem zaprzyjaźnionego z Wami czworonoga. 

Przecież one się tylko bawią!

Obce sobie psy umieszczone razem w ograniczonej przestrzeni to gwarancja stresu, a niejednokrotnie także wzajemnej agresji, pogryzień i innych przykrych konsekwencji. W takiej sytuacji nie ma co bowiem liczyć na bezstresową zabawę. Przecież my również nie czujemy się od razu swobodnie w towarzystwie poznanej przed chwilą osoby. Raczej nie będziemy z nią biegać ramię w ramię i śmiać się z suchych żartów. No, może poza kilkoma wyjątkami. 

 

 

Podobnie jest w świecie zwierząt. One także potrzebują czasu – jedne mniej, inne więcej. Dajmy im ten czas i nauczmy się czytać sygnały, które nam wysyłają. A wysyłają ich mnóstwo i nieustannie, nawet podczas snu! Jeśli więc pies daje nam jasno do zrozumienia: „Nie czuję się tutaj dobrze, zabierz mnie stąd”, nie zmuszajmy go, żeby został. Nic na siłę, to bowiem rodzi frustrację i prowadzi wprost do niepożądanych zachowań naszego pupila.

Żelazne zasady psiego wybiegu

Czy to wszystko oznacza, że na psi wybieg w ogóle nie powinno się chodzić? Nie, warto się tam zjawiać, ale trzeba przestrzegać pewnych zasad. Dzięki nim wspólnie spędzony czas będzie przyjemnością, a nie udręką. Przede wszystkim musimy pamiętać, że wybieg to miejsce, które współdzielimy z innymi właścicielami. I odwrotnie – oni dzielą je z nami. I oni, i my mamy więc prawo i obowiązek wymagać przestrzegania reguł. 

Kiedy możemy wybrać się z psem na wybieg? Gdy:

  1.  Jest pusty lub są na nim nieliczne osoby z psami. To najlepsze dla naszego komfortu i komfortu pozostałych użytkowników wyb...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy