Menu psiego seniora

Poradnik dobrego żywienia Otwarty dostęp

Starość nie musi wiązać się z bólem i cierpieniem. Dobrze dobrana dieta i regularne badania, leczenie i opieka mogą znacznie wydłużyć życie psa oraz poprawić jego komfort.

Dzięki postępowi nauki żyjemy coraz dłużej – zarówno my, jak i nasze zwierzęta. Coraz lepiej znamy również potrzeby ludzkich i psich seniorów. Niezbędnym elementem dbałości o zwierzę na każdym etapie jego życia jest odpowiednio dobrana dieta, lecz szczególnie mocno uwidacznia się to, gdy organizm staje się coraz słabszy. W starości ujawnia się najwięcej chorób, dieta musi więc uwzględniać nie tylko etap życia zwierzęcia, ale także stan jego zdrowia. 

Czym jest starzenie się?

To proces, który dotyczy każdej żywej istoty – proces powszechny, postępujący i niekorzystny. Jest on wynikiem interakcji cech genetycznych danego osobnika z otoczeniem. W ich toku i pod wpływem upływającego czasu powstają zmiany w organizmie, które nieuchronnie prowadzą do śmierci. 

Skutki starzenia się psów są podobne do tych u ludzi, ale psy nie powiedzą nam o bolących stawach czy niestrawności po niektórych pokarmach. To opiekunowie muszą to wszystko dostrzec i właściwie zinterpretować, regularnie badając swoich ulubieńców – zlecając nie tylko analizy krwi czy moczu, ale także USG, echo serca czy wizytę u ortopedy.

Odczuwanie bólu bądź dyskomfortu często powoduje, że pies ogranicza ruch. Mogą także pojawić się zmiany w jego zachowaniu, np. niechęć do zabawy czy do wychodzenia z domu, czy stereotypie, nadmierna wokalizacja, stany splątania i zagubienia. Tego rodzaju objawy są bezwzględnym wskazaniem, że trzeba sprawdzić, co dzieje się ze zwierzęciem. Starość wcale nie musi być bolesna, smutna i przykra! 

Wiek, w którym zwierzę staje się seniorem

Nie da się jednoznacznie ustalić dla całego gatunku wieku, od którego możemy mówić o psie, że jest w wieku senioralnym lub geriatrycznym. W krajach zachodnich zakłada się jednak, że średnia przewidywana długość życia psów wynosi trzynaście, czternaście lat – jest to jednak średnia dla wszystkich ras: małych, średnich, dużych i molosów. Wiemy jednak, że im większy pies, tym krótsze jego życie, więc i starość zaczyna się zdecydowanie wcześniej. Znaczenie ma ponadto status ekonomiczny opiekuna, dostęp do placówek weterynaryjnych. Oczywiście ważny jest także kraj zamieszkania, ponieważ w każdym inna jest dostępność do usług weterynaryjnych oraz poziom wiedzy na temat opieki nad zwierzętami. 

 

POLECAMY

Ważne
Zmiany w diecie powinny nadążać za zmianami w stanie zdrowia i funkcjonowania psa. Trzeba także zwrócić uwagę na aktywność zwierzęcia – jeżeli jest mniejsza, to i jego potrzeby są niższe. 

 

Jak żywić psiego staruszka?

Jeśli pies tyje, to warto rozpocząć od obniżenia kaloryczności o 10%. Jeśli ograniczenie kaloryczne nie zostanie wprowadzone, pies po prostu utyje, co negatywnie odbije się na jego zdrowiu i jeszcze bardziej obniży aktywność! Jeżeli jednak pies nadal jest aktywny i szaleje jak zawsze – nie ma potrzeby obniżać kaloryczności jego posiłków.

Każdego dnia widzę w lecznicy stany zapalne w jamie ustnej oraz problemy z uzębieniem – nie tylko u psich seniorów, ale u nich to problem powszechny. Zazwyczaj przekłada się on na trudności w jedzeniu. O psią paszczę należy dbać całe życie, gdy bowiem przyjdzie starość, może już być za późno, by uporać się z problemem. 

Nie każdy psi senior będzie kwalifikował się do zabiegu! Trzeba wtedy zadbać o taką konsystencję pokarmu, aby zwierzę mogło jeść z jak najmniejszym bólem i jak największą skutecznością. 

Zapotrzebowanie na energię i substancje odżywcze

Zapotrzebowanie na białko rośnie wraz z wiekiem. Wynika to z przyspieszonych przemian białkowych oraz ze zmniejszonej syntezy białek. Ograniczanie zawartości białka w diecie starszego – zdrowego – psa przyniesie więcej szkody niż pożytku. Zakłada się, że u psów geriatrycznych co najmniej 25% kalorii powinno pochodzić z białek wysokiej jakości pochodzenia zwierzęcego. Nie stwierdzono, aby zapotrzebowanie na inne składniki odżywcze zmieniało się wraz z wejściem psa w wiek geriatryczny.

 

Moment wejścia pupila w wiek geriatryczny może być dla opiekunów sporym wyzwaniem. Na skutek postępującego procesu starzenia zmianie ulegają między innymi wymagania żywieniowe, co niesie za sobą konieczność modyfikacji diety zwierzęcia. Zalecenia dietetyczne dla psich seniorów obejmują przede wszystkim dbałość o prawidłową masę ciała. Karmy Brit Care Senior stworzone na bazie smacznej jagnięciny lub ryby są doskonale zbilansowane i dostosowane do potrzeb metabolicznych starszych psów. Zawierają składniki wspierające odporność i działanie serca pod postacią kwasów omega-3 i omega-6. Wysoka jakość składników oraz strawność karmy pozwalają mieć pewność, że pupil otrzymuje najlepsze pożywienie. lek. wet. Kamil Kowalczyk

 

Czy trzeba rezygnować z domowych posiłków na rzecz karmy komercyjnej?

Nie! Nie ma przesłanek, aby na starość odbierać psu prawidłowo zbilansowaną dietę BARF bądź jej gotowany odpowiednik! Ważne, aby dostosować parametry diety do jego potrzeb i stanu zdrowia, o co najłatwiej zadbać właśnie w wypadku diety przygotowywanej samodzielnie. Zwierzę dostaje pokarm, który lubi i zna całe życie, ale zmodyfikowany tak, aby jak najlepiej wspierał organizm.

 

Pamiętaj 
Psi seniorzy potrzebują tyle energii, aby mogli utrzymać dobrą kondycję ciała oraz mięśni, nie popadając w otyłość. Nie powinniśmy ograniczać liczby kalorii w diecie tylko ze względu na wiek zwierzęcia, bo jedynie przyspieszymy w ten sposób negatywne zmiany w jego organizmie. 

 

Jakie suplementy warto wprowadzić do diety?

Suplementację dostosowujemy zawsze w porozumieniu z lekarzem weterynarii – być może pies przyjmuje jakieś leki bądź ze względu na swój stan nie powinien otrzymywać określonych suplementów. Na pewno warto rozważyć podawanie seniorom kwasów omega-3 pochodzenia zwierzęcego (to ważne, tłuszcze roślinne nie będą odpowiednim rozwiązaniem!) oraz probiotyki. W wypadku bólu stawów mamy do wyboru szeroką gamę produktów, które mogą ułatwić funkcjonowanie psa. 

 

Przypisy