Pięć powodów niepowodzenia w treningu z psem

Trening behawioralny

Niby wszystko robimy dobrze – staramy się, dajemy smakołyki, a pies wciąż nas nie słucha. Z czego to wynika? Dlaczego pies nie chce robić tego, czego od niego oczekujemy? Jakie błędy popełniamy?

Jest co najmniej pięć powodów trudności w szkoleniu psa. Przyjrzyjmy się im.

Brak motywacji

Pierwszym i właściwie największym problemem w treningu jest brak motywacji u psa. Nie wystarczy pokazać mu smakołyk czy rzucić zabawkę, żeby zechciał nas posłuchać. Musimy sprawić, by uznał za warte zachodu to, co mamy mu do zaoferowania. Tylko wtedy zacznie się starać.

To trochę tak, jak z motywacją u nas, ludzi. Kiedy nie mamy jasno określonego celu lub konkretnych wytycznych, trudno jest nam się zebrać do działania. Bo po co? Lubimy, kiedy coś nam się opłaca. Tak samo jest z psami. Żeby chciały z nami trenować, samodzielnie myśleć i wkładać w cokolwiek wysiłek, muszą, po pierwsze, rozumieć, czego od nich chcemy, a po drugie – coś z tego mieć. Naszym zadaniem jest wytłumaczyć im: co, jak i dlaczego mają robić oraz nagradzać w momencie, kiedy wykonają pożądaną czynność.

Inna sprawa to budowanie silnej i dobrej motywacji w każdej sytuacji, w której zależy nam na powielaniu przez psa określonego zachowania. Jeżeli zwierzę poprawnie wykona ćwiczenie, nad którym z nim pracujemy, możemy dać mu tzw. jackpot, czyli solidną porcję ulubionego jedzenia, inną niż standardowa sucha karma, czy ukochaną piłeczkę, a później zakończyć trening. To naprawdę świetnie działa, ponieważ pies będzie kojarzył konkretne zachowanie z czymś przyjemnym.

Zbyt dużo bodźców

Środowisko, w którym pies trenuje, często jest dla niego po prostu za trudne. Musimy pamiętać, że gdy pies się uczy, potrzebuje zarówno spokoju, jak i stałości miejsca, sytuacji i czasu. Powiedzmy, że próbujemy nauczyć naszego psa siadania na komendę. W bezpiecznym mieszkaniu, w którym brak rozpraszaczy, wystarczy zapewne kilka prób. Ale podczas spaceru? Ruchliwa ulica, obcy ludzie, nowe sytuacje wywołują dezorientację u psa, który zupełnie nie rozumie, czego od niego chcemy. Dlatego najpierw utrwalamy pożądane zachowanie w spokojnym i łatwym dla psa środowisku, a dopiero później powoli wprowadzamy rozproszenia.
 


Za dużo naraz

Nie wymagajmy od psa wszystkiego naraz. W ten sposób nie utrwali on naszego polecenia i będzie popełniał błędy. Nie oczekujmy, że będzie czytać w naszych myślach, rozumieć każdą intencję i każdy gest, jeszcze zanim dobrze je uwarunkujemy. Inaczej popadniemy w niepotrzebną frustrację. 

Cierpliwość i konsekwencja to podstawy skutecznego treningu. Dlatego w kształtowaniu zachowania najważniejsze jest podzielenie ćwiczenia na jak najprostsze elementy, dzięki którym pies szybciej wszystko zapamięta. Dopiero kiedy zrozumie, a najlepiej sam zaprezentuje pożądane zachowanie, m...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy