Pies też chce mieć „własny pokój” - Osobiste bezpieczeństwo psa

Psychologia zwierząt

Poczucie bezpieczeństwa jest elementarną potrzebą każdej istoty, a więc również psa. Bez zapewnienia bezpieczeństwa bardzo trudne może się okazać zaspokojenie pozostałych potrzeb życiowych zwierzęcia.

Czy zapytani o najważniejsze psie potrzeby potrafimy wymienić coś jeszcze poza jedzeniem, piciem i załatwianiem potrzeb fizjologicznych? Oczywiście, są one bardzo ważne, ale istnieje jeszcze jedna potrzeba, która ma niezwykle duże znaczenie. To poczucie bezpieczeństwa, które jest elementarną potrzebą każdej istoty, a więc również psa. Bez zapewnienia bezpieczeństwa bardzo trudne może się okazać zaspokojenie pozostałych potrzeb życiowych zwierzęcia. 

Psi organizm to układ naczyń połączonych. Utrzymujące się poczucie dyskomfortu skutkuje przewlekłym stresem, który wpływa na cały organizm: oddziałuje na układ immunologiczny, obniżając odporność na patogeny, spowalnia pracę układu pokarmowego, przez co pies może nie chcieć jeść albo będzie się zmagać z problemami żołądkowymi. Stres wpływa na układ ruchu, który może szwankować, gdy w ciele pojawia się za dużo napięć. Za jego przyczyną gorzej pracuje także układ hormonalny czy sercowo-naczyniowy. Trzeba więc koniecznie zadbać o psie poczucie bezpieczeństwa. Oto kilka sposobów, dzięki którym będzie ono na odpowiednim poziomie. 

Bezpieczna klatka

Niewątpliwie ważnym elementem jest „osobista” przestrzeń dla psa. Każdy potrzebuje miejsca, w którym będzie czuł się komfortowo. To może być nasze mieszkanie, ulubiony fotel, hamak w ogrodzie czy leżak na balkonie. Psy pod tym względem nie różnią się od nas i również potrzebują własnego kąta. Miejsca, w którym mogą po prostu pobyć same ze sobą i ze swoimi psimi myślami i problemami. Świetnie sprawdzą się legowisko i (lub) klatka kennelowa. O ile legowisko nie budzi właściwie żadnych oporów wśród psich opiekunów, o tyle klatka kennelowa może powodować grozę. Zupełnie niepotrzebnie, ale pod warunkiem że używamy jej w odpowiedni sposób.

Klatka kennelowa ma wszystkie zalety wygodnego legowiska – jest miejscem do spania, odpoczynku, zjadania gryzaków czy wylizywania jedzenia z zabawek. Ponadto może stać się bezpiecznym azylem podczas pobytu gości, przy których pies nie czuje się komfortowo. Może być pomocna w nauce zostawania w domu czy przy wakacyjnych wyjazdach. Odpowiednio wprowadzony kennel staje się dla psa bezpieczną bazą.

Feng shui dla psa?

Aby legowisko i klatka właściwie pełniły swoje funkcje, muszą być odpowiednio umiejscowione. I nie ma to nic wspólnego z zasadami feng shui. Do odpowiedniego odpoczynku są potrzebne dobre warunki. Dlatego miejsce psa nie może być obok szafy, którą kilkanaście razy dziennie otwieramy, przeganiając go z legowiska. Nie stawiajmy także klatki w najczęściej uczęszczanym ciągu komunikacyjnym w domu. Trzeba znaleźć ustronne miejsce, które będzie sprzyjać spokojnemu odpoczywaniu czy spaniu. Wiele osób decyduje się na zakrycie klatki, co jeszcze bardziej odcina psa od zewnętrznych bodźców. Wystarczy zwyczajny koc czy prześcieradło, ale można zaszaleć i zamówić stylowy pokrowiec na kennel.

Ważne
Kiedy pies przebywa w klatce, nie zaczepiamy go, nie przeszkadzamy mu, nie wyciągamy na siłę ani (o zgrozo!) nie wchodzimy do środka. To jego miejsce, jego czas na odpoczynek. Tych zasad powinni przestrzegać wszyscy domownicy. A kiedy w domu są dzieci, warto konsekwentnie uczyć je tego już od pierwszych dni. Goście także powinni znać zasady zachowania, gdy pies odpoczywa w klatce. 

Przestrzeń pod kontrolą

Zarządzanie przestrzenią domową to nie tylko kennel i legowisko. Coraz częściej stosowana jest bramka rozporowa – dokładnie taka, jaką rozkłada się przy schodach, aby dziecko z nich nie spadło. Bramka rozporowa to drugi obok klatki kennelowej element, który pomoże psu wyraźnie rozdzielić domową prze...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy