Pożyteczna praca z nosem

Trening behawioralny

Nosework to sport, codzienna aktywność, ale także narzędzie terapeutyczne. Może pomóc w trudnych sytuacjach, gdy inne metody zawiodą: w sytuacji lęku przed obcymi, agresji wobec innych psów, niebezpiecznych gonitw za samochodami.

Z jednej strony nosework to sport. Wiele osób traktuje tę aktywność jak rodzaj rywalizacji. Zabierają swoje psy na zawody, dla wielu liczy się najszybsze rozwiązywanie zadań, chcą, aby ich podopieczni byli perfekcjonistami, dążą do ładnego wykonania i sukcesów. Zawodów jest coraz więcej, mogą w nich uczestniczyć wszystkie psy: rasowe i mieszańce, szczeniaki i seniorzy, psy lękowe i agresywne – każdy znajdzie miejsce dla siebie.

Z drugiej strony nosework może być po prostu codzienną aktywnością. Niektórzy interesują się nim, bo chcą swoim pupilom zapewnić trochę działań umysłowych – to trochę takie psie rozwiązywanie krzyżówek czy sudoku. Dużo osób widzi w noseworku zajęcie na długie zimowe wieczory. W tym okresie czasem trudno zapewnić psu długie spacery – szybko robi się ciemno, jest zimno, niektóre zwierzaki wolą grzać się w domu.

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy