Psi coach - Rozwój własnego potencjału przy udziale psa

Relacje i komunikacja

Wielu moich klientów uświadomiło sobie, że karci swoje psy za wyrażanie złości, tak jak w dzieciństwie karcili ich za to samo rodzice. Zrozumieli, że i oni, i ich pupile spotykali się z restrykcjami za swoje naturalne zachowania i reakcje.

Od pewnego czasu ogromną pasją w mojej pracy terapeutycznej z psami stało się obserwowanie, w jaki sposób swoim zachowaniem lub stanem zdrowia odzwierciedlają one stany emocjonalne lub sytuacje życiowe opiekunów. Zachęcam moich klientów, aby spoglądali z tej perspektywy na swoje czworonogi. Przekonuję ich, że z czasem wyciągną z tych obserwacji wiele pożytecznych dla siebie wniosków, które pomogą im w osobistym rozwoju.

Oczywiście trzeba pamiętać, że konkretne zachowanie psa jest wypadkową wielu elementów, a nie tylko tego, co się dzieje z jego opiekunem, czy emocji, jakie mu towarzyszą. Uważam jednak, że bez szczerego zaangażowania i chęci uczciwego przyjrzenia się nie tylko psu, ale przede wszystkim sobie, człowiek nie dokona przemiany u zwierzęcia. 

Wiele razy spotkałam się już z sytuacją, gdy pod wpływem terapii psa moi klienci postanawiali sami rozpocząć terapię.Dzięki temu często się zdarzało, że problemowe zachowania psa zaczynały łagodnieć albo zanikały zupełnie. Czasami działo się to naprawdę błyskawicznie, jak „łapą odjąć”. To jeden z powodów mojego zainteresowania psychologicznym połączeniem człowieka i psa.

Co czuje pies, co czuję ja

Przygotowałam kilka pytań wglądowych, które pozwolą spojrzeć na psa jak na swoje odbicie. Na bieżąco zapisuj więc swoje odpowiedzi, refleksje i odkrycia. Potraktuj to jako dobrą zabawę, która być może powie coś więcej o Tobie.

  1. Najpierw się zastanów, jakie zachowanie psa wzbudza w Tobie najbardziej intensywne emocje. Obszczekiwanie sąsiadów? Niechęć do zostawania samemu? Przymilanie się do każdego napotkanego człowieka? Agresja do innych psów? A może nadmierna aktywność? Albo niechęć do gości lub umacniająca się skłonność do kontrolowania?
  2. Zapisz na kartce to zachowanie. Nie zastanawiaj się, czy ta notatka ma sens. Skoro pomyślałeś o tym konkretnym zachowaniu, to znaczy, że ma ono znaczenie. 
  3. Teraz zadaj sobie kolejne pytanie: „Jakie emocje pojawiają się we mnie, gdy mój pies zaczyna się tak zachowywać?”. Wypisz wszystkie, które jesteś w stanie nazwać. I znowu – nie zastanawiaj się nad nimi, po prostu je zanotuj.
  4. Kolejne pytanie: „W jakich innych sytuacjach odczuwam te same emocje?”. Zanim odpowiesz, zatrzymaj się na moment, zamknij oczy i zrób kilka oddechów, by się wyciszyć, ale równocześnie otworzyć się na to, co podsunie podświadomość. Z ciekawością przyjrzyj się każdemu zdarzeniu, jakie przyjdzie Ci do głowy – czy będzie to spięcie z szefem, kłótnia z małżonkiem, czy moment stawiania czoła jakiemuś trudnemu zadaniu. Gdy znajdziesz taką sytuację, zastanów się, czy jeszcze kiedyś odczuwałeś podobne emocje? Co się wtedy wydarzyło?

Ważne powroty do przeszłości

Bardzo często dzieje się tak, że gdy przez dłuższą chwilę pobędziemy z tym pytaniem, przypomni nam się sytuacja sprzed tygodnia, ale gdy je powtórzymy, przyjdzie do nas zdarzenie sprzed roku. Każde powtórzenie tego pytania sprzyja przywoływaniu coraz bardziej odległych wspomnień sytuacji, w których odczuwaliśmy złość, smutek albo radość. 

Za sprawą takich wspomnień wielu moich klientów uświadomiło sobie, że zachowują się wobec swoich zwierząt dokładnie tak, jak wobec nich samych zachowyw...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy