Psi nos odkrywa świat. Nosework w praktyce

Trening behawioralny

Nos to dla psa najważniejszy narząd. Dzięki niemu poznaje świat, zapamiętuje ludzi, miejsca i zdarzenia, wyczuwa emocje i zagrożenia. Czasami jednak warto ukierunkować psa w korzystaniu z tego niezwykłego organu. Świetnie się w tym sprawdza nosework.

Nosework to aktywność polegająca na wyszukiwaniu konkretnej substancji zapachowej, np. cynamonu, pomarańczy, goździka, lawendy, kawy… Wywodzi się z pracy psów służbowych (np. szukających narkotyków czy innych substancji). To zarówno sport, jak i aktywność dla każdego psa, bez względu na rasę, wiek i sprawność fizyczną. Ma wiele zalet, m.in. zaspokaja podstawowe potrzeby psa, stymuluje starsze zwierzęta, udoskonala węch czy pozytywnie wpływa na charakter czworonoga. W przeciwieństwie do wielu innych aktywności, w tej to pies jest specjalistą i przewodnikiem. 

Po co psu nosework?

Możemy uwarunkować pozytywną reakcję emocjonalną na aktywność, jaką jest nosework. Jak to zrobić? Zaczynając od miejsca bezpiecznego, budując pozytywne skojarzenia, pobudzając ośrodek nagrody i stopniowo przechodząc do nowych miejsc. W ten sposób budujemy krok po kroku reakcję na różne bodźce. Dlatego właśnie nosework jest tak wspaniały i często polecany jako element terapii behawioralnej dla psów stwarzających problemy. Praca nosem to dla psa także...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy