Towarzysz od zawsze. Pies w różnych kręgach kulturowych

Relacje i komunikacja

Pozycja psów w hierarchii społecznej zależy od kręgu kulturowego, religii, zwyczajów, przekonań i tradycji. Pomocnicy w polowaniu i gospodarstwie, pasterze, domowi pupile, bezimienni mieszkańcy ulic, wiosek i wysypisk śmieci całego świata, wreszcie mięso dobre do spożycia – oto psy w różnych kręgach kulturowych.

Potwierdzenie tego, że pies to zwierzę wyjątkowe, które stworzyło z człowiekiem niespotykaną w świecie przyrody więź, znajdujemy już w czasach paleolitu. Archeolodzy znaleźli kilka miejsc wspólnego pochówku ludzi i ich psów – najstarsze jest w Oberkassel w Niemczech liczy ponad 14 000 lat. Spoczęły w nim zwłoki dwojga ludzi i dwóch psów. Taki pochówek świadczy o szacunku, jakim ludzie darzyli te czworonogi.
Znane są malowidła naścienne sprzed około 8 tysięcy lat, które przedstawiają człowieka polującego z psami lub wilkami. Określa się je mianem najstarszego „zdjęcia”, świadczącego o szczególnej więzi łączącej te dwa gatunki. Już wtedy psy zajmowały specjalne miejsce w ludzkim świecie, a ich udomowienie prawdopodobnie związane było z koniecznością bliskiej współpracy podczas polowań na dużą zwierzynę, np. mamuty. 

Pies pracujący żadnej pracy się nie boi

Aby lepiej poznać życie psów, musimy wyjrzeć poza europejski krąg kulturowy, w kt...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy